🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Rana – (że) do rany przyłóż

Każdy z nas odniósł kiedyś jakąś ranę. Mogła być ona poważna i wymagała nawet zszywania, albo taka, gdzie wystarczył plasterek. Czy zastanawialiście się jednak, jakie związki frazeologiczne można z tym wyrazem utworzyć? Jeżeli nie, to pod spodem prezentuję wam przykłady wraz z dokładnymi objaśnieniami oraz przykładami użycia w formie krótkich wypowiedzi, aby łatwiej było to zrozumieć i wiedzieć jak zastosować.

Pierwszym z nich jest ,,że tylko do rany przyłóż’’. Mówi się tak o osobie, która jest bardzo miła, łagodna. Czasem jak małe dziecko chce jakąś zabawkę, to zachowuje się zupełnie inaczej. Jest miłe i grzeczne. Wtedy można je w taki sposób określić.

Przykład użycia tego związku frazeologicznego w wypowiedzi:
– Mamusiu, mamusiu!
– Co się stało kochanie?
– Już posprzątałam pokoik. No chodź zobaczyć.
– No brawo. Jestem z ciebie dumna. Tylko dlaczego zachowujesz się tak, że tylko do rany przyłóż wtedy, kiedy spodoba ci się nowa zabawka? Częściej mogłabyś ten pokój sprzątać, a nie tylko okazjonalnie.

Drugim z nich jest ,,czas leczy rany’’. Oznacza to, że po pewnym czasie akceptujemy rzecz taką jaka jest, łatwiej nam sobie poradzić po stracie ukochanej osoby lub ważnej rzeczy.

Przykład użycia tego związku frazeologicznego w wypowiedzi:
– Hej, dlaczego jesteś smutna? Pokłóciłaś się z Rafałem?
– Nie, gorzej. Zerwałam z nim. Zdradził mnie, rozumiesz to? A ja głupia tak bardzo go kochałam i wierzyłam w każde jego słowo.
– Ojej, nie przejmuj się. Często ufamy drugiej osobie i nie dopuszczamy myśli, że może nas okłamać. Ale nie martw się. Czas leczy rany. Nie on pierwszy i nie ostatni.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!