Raróg – patrzeć (na kogoś) jak na raroga
Mało osób wie co oznacza rzeczownik raróg. Jednakże prawie nikt nie zna związku frazeologicznego z tym słowem.
Związek frazeologiczny ze słowem raróg i jego znaczenie:
– patrzeć na kogoś jak na raroga – patrzeć na kogoś jak na coś niespotykanego, być zadziwionym czyim wyglądem lub ubiorem i spoglądać z zaskoczeniem.
Przykłady wypowiedzi ze związkiem frazeologicznym patrzeć na kogoś jak na raroga:
Przykład 1:
Konstancja pewnego dnia postanowiła ubrać się bardzo nietypowo. Wszyscy na ulicy patrzyli na nią jak na raroga. Nie czuła się z tym niekomfortowo, ponieważ przywykłą do dziwnych reakcji na strój ludzi. Zadzwoniła do swojego przyjaciela i poprosiła go o spotkanie. Andrzej Przyjechał do niej w ciągu piętnastu minut i z łatwością ją wypatrzył w tłumie. Jego zdziwienie nie miało granic. Zapytał Konstancję, czy nie chciałaby się przebrać, ale uważał, aby nie zranić jej uczuć. Oburzona dziewczyna odparła, iż dobrze się czuje w tych ubraniach i nie zamierza ich zmieniać na jakiekolwiek inne. Niestety kolorowa sukienka, brązowe kozaki, czarno – czerwone rajstopy i muszę okulary nie wyglądały zbyt dobrze w połączeniu.
Przykład 2:
Bartłomiej pracował w dużej korporacji. Pewnego dnia był niewyspany, a jego nielubiany przez nikogo szef zaczął na niego krzyczeć. Następnego dnia sytuacja się powtórzyła. Na przerwie rozmawiał on ze swoim kolegą. Pożali mu się, że nie wytrzymuje w tak napiętej atmosferze. Konrad stwierdził, iż nie może nic z tym zrobić. Jednakże po południu wszyscy patrzyli na Bartłomieja jak na raroga, gdy postawił się przełożonemu.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!