🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Rękaw – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie

Wprowadzenie
Czasami związki frazeologiczne przyprawiają o zawrót głowy. Ich tematyka dotyczy wielu dziedzin życia, nawet… ubrań. Tutaj wyjaśnię przysłowie „mieć/trzymać atut/asa w rękawie”.

Specyfika
Jak zapewne zauważyłeś, mamy tutaj kilka możliwości stworzenia podobnych frazeologizmów o identycznym znaczeniu – świadczą o tym ukośniki. W oczy rzuca się przede wszystkim rękaw – tu pojawia się jednak pytanie – chować coś w rękawie? Przecież do tego służą kieszenie. Już spieszę z wyjaśnieniem.

Znaczenie
Nikt nie spodziewa się niespodzianki wyjętej spod rękawa koszuli lub marynarki, prawda? Mamy tutaj do czynienia z zaskoczeniem. To właśnie sedno naszego tematu – „trzymać asa w rękawie”, czyli mieć przygotowany w zanadrzu, tajemnicy jakiś element, który rzuci nowy cień na daną sprawę i pozwoli na poprawienie swojej sytuacji. Można tak powiedzieć, gdy ktoś dokonał czegoś niezwykle niespodziewanego.
Oprócz tego, często używamy także wersji „wyciągnąć/wyciągać asa z rękawa”, czyli zszokować, wywołać efekt niespodzianki.

Przykłady i wskazówki użycia
Czas na chyba najprzydatniejszą kwestię – użycie w języku codziennym. Tak naprawdę istnieje wiele okoliczności sprzyjających użyciu właśnie tego frazeologizmu. W związku z tym poniżej przedstawiam przykładowe zdania:
1. Podczas prezentowania projektu przez Patryka wiało nudą. Wtedy okazało się, że od początku trzymał asa w rękawie i zaskoczył nas wszystkich swoją kreatywną duszą.
2. W 89. minucie Ronald Donaldson wyciągnął asa z rękawa i zdobył bramkę dającą zwycięstwo drużynie gospodarzy.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!