🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Robota – mieć pełne ręce roboty

W tym wypracowaniu została zamieszczona lista związków frazeologicznych, które zawierają w sobie wyraz 'robota’, ich objaśnienia, a także przykładowe zdania z zastosowaniem tych frazeologizmów.

Mieć pełne ręce roboty – mieć bardzo dużo pracy, być zajętym, zapracowanym; „W związku z przygotowaniami do balu studniówkowego pani Kowalczyk miała pełne ręce roboty”.
Czarna robota – praca fizyczna, przy której człowiek się brudzi, bardzo ciężka, męcząca; „Jak zwykle to ja muszę zajmować się czarną robotą i nikt mi nie pomoże naprawić silnika samochodu!”.
Koronkowa robota – wykonanie czegoś w sposób wyjątkowo misterny, precyzyjny, kunsztowny, dokładny; „Ten obraz Jana Matejki to zdecydowanie koronkowa robota”.
Krecia robota – działanie podstępne, destrukcyjne, skryte, skierowane przeciwko komuś; „Bartłomiej, chcąc jak najbardziej upokorzyć Grzegorza w internecie, od kilku tygodni wykonywał krecią robotę”.
Odwalić/odwalać robotę – wykonywać powierzone zadanie byle jak, bez przykładania się do tego; „Przykro mi, że Kaśka odwaliła robotę, którą jej dałam, podczas gdy ja się bardzo postarałam, wykonując zadanie od niej”.
Odwalić kawał dobrej roboty – wykonać powierzone zadanie w bardzo dobry sposób, przykładając się do niego, a 'klient’ jest zadowolony z efektu; „Odwaliłeś kawał dobrej roboty z tymi grafikami na koszulki i bluzy”.
Partaczyć/spartaczyć robotę – zrobić źle, niedokładnie, zniszczyć coś; „Nie rozumiem, dlaczego mając tak łatwe zadanie, spartaczyłaś robotę”.
Robota głupiego – praca bezcelowa, nieprzynosząca efektów; „Naprawianie tej lampki to robota głupiego!”.
Robota pali się komuś w rękach – ktoś pracuje bardzo szybko i wydajnie; „Jestem zadowolony z zatrudnienia pana Kowalskiego, gdyż, można by rzec, robota pali się mu w rękach”.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!