🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Róg – róg Amaltei

Poniżej znajduje się lista związków frazeologicznych, zawierających słowo 'róg’, ich znaczenia oraz przykładowe zdania z ich użyciem.

Róg Amaltei/róg obfitości – symbol urodzajności, płodności, pełni, nadmiaru przynoszonego ludziom przez winnice, pola uprawne, sady (pochodzi z mitologii greckiej; pewnego dnia koza Amaltea, która karmiła małego Zeusa, ułamała swój róg, w związku z czym bóg pobłogosławił go tak, aby napełniał się wszystkim, czego tylko zapragnął posiadacz); „Pan Wacław, od kiedy zainwestował w nowe maszyny do uprawy swoich pól i lepsze nawozy, czerpie garściami z rogu obfitości”.
Chwycić/łapać byka za rogi – energicznie, szybko zabrać się do wykonania jakiegoś zadania, nie zastanawiając się nad tym; „Musiałem szybko podjąć decyzję i stwierdziłem, że muszę chwycić byka za rogi, bo taka okazja może się już nigdy nie powtórzyć”.
Ciemny jak tabaka w rogu – ktoś, kto nie ma o niczym pojęcia, jest niewykształcony, nic nie rozumie; „Bartek jest ciemny jak tabaka w rogu i bardzo mnie to denerwuje”.
Pokazywać rogi – buntować się, nie zgadzać się, sprzeciwiać się, być zuchwałym; „Cieszę się, że Aniela pokazała w końcu rogi, dzięki czemu poszła na studia tam, gdzie sama najbardziej chciała, a nie tam, gdzie życzyli sobie jej rodzice”.
Przyprawiać komuś rogi – żona zdradza męża; „Słyszałeś, że Basia przyprawiła rogi Karolowi?”.
Przytrzeć/utrzeć komuś rogów – poskromić kogoś, nauczyć pokory, złamać czyjeś zuchwalstwo, zmusić do uległości; „Nauczycielka utarła rogi nieposłusznemu uczniowi”.
Schować rogi – stać się pokornym, uległym, spotulnieć; „Wczoraj moja dziewczyna w końcu schowała rogi i mogliśmy na spokojnie porozmawiać o konflikcie sprzed tygodnia”.
Zapędzić kogoś w kozi róg – postawić kogoś w bardzo trudnej sytuacji, która jest praktycznie bez wyjścia; „Nie wiem, co zrobić, bo mój oprawca zapędził mnie w kozi róg”.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!