🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Rubikon – przekroczyć Rubikon

Związek frazeologiczny „przekroczyć Rubikon” oznacza, że ktoś zrobił coś, czego już nie może cofnąć ani zmienić. Powziąć decyzję zrobienia nieodwracalnego kroku.
Synonimem tego powiedzenia jest: spalić za sobą wszystkie mosty.
Pochodzenie tego związku ma swoje korzenie w historii starożytnego Rzymu. Rzeka, która w czasach republiki rzymskiej stanowiła granicę między Galią a Italią nazywała się właśnie Rubikon. Gdy w styczniu 49 r. p.n.e. Juliusz Cezar wraz ze swoimi wojskami zdecydował się przejść na drugą jej stronę, czyli do Italii, rozpoczął tym samym wojnę domową z Gnejuszem Pompejuszem. Przejście przez rzekę było sprzeciwieniem się prawu, które zabraniało dowódcy wojskowemu opuszczenia prowincji, która została mu wyznaczona. W wyniku tej wojny, która trwała pięć lat, cała władza została oddana w ręce Cezara. Z tą trudną do podjęcia dla Cezara decyzją, decydującą o jego przyszłości, ale także kończącą definitywnie jakiś okres w dziejach, związane jest jeszcze jedno powiedzenie: „niech kości zostaną rzucone”. Ale to już temat na inne wypracowanie.
Przykładowe użycie zwrotu:
Zgłoszenie się, że zostanę wychowawcą na koloniach dla maluchów było dla mnie przekroczeniem Rubikonu. Umowa została podpisana i już nie mogę się wycofać.
Sherlock Holmes, stojąc na krawędzi wodospadu Reichenbach, wiedział, że przekroczył Rubikon i będzie musiał zmierzyć się ze swoim największym wrogiem profesorem Moriartym.
Mikołaj długo nie mógł się zdecydować, ale w końcu przekroczył Rubikon, sprzedał dom i samochód, aby wyruszyć w podróż dookoła świata.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!