Skrzypce – grać pierwsze skrzypce
Związek frazeologiczny „grać pierwsze skrzypce” oznacza być najważniejszym, mieć decydujący głos.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem frazeologizmu „grać pierwsze skrzypce”:
W naszej rodzinie to prababcia Eleonora gra pierwsze skrzypce i nikt nie jest w stanie podjąć żadnej decyzji bez jej wiedzy i aprobaty, a jeśli już ktoś próbuje, to naraża się na jej srogi gniew i groźbę wydziedziczenia.
Korneliusz uwielbiał grać w swojej klasie pierwsze skrzypce, zawsze uważał się za najinteligentniejszego i najrozsądniejszego ucznia, dlatego nikt z jego dawnych szkolnych kolegów nie zdziwił się, kiedy po wielu latach zaangażował się w politykę i został premierem.
Wielu nowym pracownikom wydaje się, że z prośbą o podwyżkę lub urlop powinni udać się do kierownika działu, jednak w rzeczywistości to jego zastępca gra pierwsze skrzypce i podejmuje wszystkie najważniejsze decyzje w jego imieniu.
Zawsze odkąd Weronika sięgała pamięcią, pierwsze skrzypce w ich działającej w domu kultury drużynie tańca współczesnego grała Sylwia, której umiejętności taneczne i naturalny talent do wymyślania najciekawiej wyglądających układów sprawiał, że wygrywała niemalże każde zawody.
Dawniej grałem w tej fabryce czekolady pierwsze skrzypce, a bez mojego racjonalnego zarządzania z pewnością dochodziłoby do większej ilości awarii, ale teraz jestem już na emeryturze i nikt z obecnych pracowników nie pamięta czasów, kiedy to ja byłem dyrektorem.
Pierwsze skrzypce w zarządzie spółdzielni mieszkaniowej gra niewątpliwie Agnieszka Kobza, która mieszka w tej okolicy od dwudziestu lat i przez cały ten czas była bardzo zaangażowana we wszystkie lokalne inicjatywy obywatelskie mające na celu poprawę warunków życia mieszkańców osiedla.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!