🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Ślina – bredzić (mówić, pleść) co ślina na język przyniesie

Związek frazeologiczny – pleść co ślina na język przyniesie.
Znaczenie: Mówić cokolwiek co przyjdzie do głowy, niekoniecznie sensownie. Mówić dużo i bez zastanowienia. Inaczej: pleść androny, pleść trzy po trzy albo pleść od rzeczy.

Przykład użycia:
Podczas lekcji historii Kasia została wezwana do odpowiedzi przy tablicy. Nie była dobrze przygotowana do lekcji i była bardzo zdenerwowana. Gdy tylko Pani zadała jej pytanie, Kasia zaczęła pleść co ślina na język przyniesie, gdyż nie znała właściwej odpowiedzi. Po chwili Pani przerwała jej wypowiedź i kazała wracać na miejsce.

związek frazeologiczny – ślina cieknie na widok czegoś
Znaczenie: Mieć na coś wielką ochotę, w szczególności na coś słodkiego. Mieć niepohamowany apetyt na jakąś potrawę.

Przykład użycia:
W zeszłym tygodniu były urodziny mojej babci. Pojechaliśmy z rodziną w odwiedziny do domu dziadków. Już od progu pachniało pysznymi wypiekami. Gdy weszliśmy do pokoju jadalnego zobaczyłem stojące na stole moje ulubione ciasto czekoladowe. Wszyscy składali babci życzenia urodzinowe a ja nie mogłem przestać myśleć o moim ulubionym przysmaku i aż mi ślinka ciekła na samą myśl o rozpoczęciu jedzenia. Uściskałem babcię serdecznie i usiadłem ze wszystkimi do stołu. Ciasto było rzeczywiście przepyszne.

Ciekawostka: Określenie „ślina cieknie na widok czegoś” jest nie tylko związkiem frazeologicznym, ale również rzeczywistym odruchem organizmu, który na widok lub zapach jedzenia, wytwarza w ustach ślinę potrzebną do trawienia pokarmów.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!