Śliwka – wpaść jak śliwka w kompot
Związek frazeologiczny „wpaść jak śliwka w kompot” oznacza, że ktoś znalazł się w kłopotliwej sytuacji, z której zwykle nie ma już wyjścia.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem frazeologizmu „wpaść jak śliwka w kompot”:
Dopiero kiedy jego rodzice zaczęli planować trzytygodniowe wakacje na Wyspach Kanaryjskich i zarezerwowali nawet bilety na samolot, Damian zdał sobie sprawę, że wpadł jak śliwka w kompot, okłamując mamę i tatę, że wygrał sporą sumę pieniędzy na loterii, kiedy tak naprawdę był to tylko żart z okazji pierwszego kwietnia, który z powodu natłoku pracy zapomniał wyjaśnić.
Wpadłeś jak śliwka w kompot, ale nie możesz za to winić nikogo oprócz siebie, bo gdybyś nie próbował ukraść najnowszego telewizora ze sklepu z elektroniką, z pewnością nie złapałby cię policja i nie miałbym teraz kłopotów z prawem.
Wydawało mi się, że Ewelina wpadła jak śliwka w kompot, kiedy jej oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy w jej firmie wyszły na jaw, ale ona jak zwykle uniknęła odpowiedzialności za swoje przestępstwa i oskarżyła swoją wspólniczkę, która, chociaż w rzeczywistości była niewinna, została skazana na kilka lat pozbawienia wolności.
Krystian do ostatniej chwili odkładał zakup prezentu urodzinowego dla swojej dziewczyny Krystyny i właśnie to sprawiło, że wpadł jak śliwka w kompot, kiedy podczas kupowanie dla niej kosmetyków w drogerii spotkał tam jej najlepszą przyjaciółkę, która była oburzona, że nie pomyślał o upominku wcześniej i natychmiast zadzwoniła do Krystyny, by ją o tym poinformować.
Jeśli ktoś przyłapie cię na rozwieszaniu tych plakatów w szkole, wpadniesz jak śliwka w kompot i cała tajemnica otaczająca organizowane z okazji dnia dziecka przez szkolny samorząd podchody przestanie mieć sens.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!