Słońce – chwalić dzień przed zachodem słońca
Związki frazeologiczne z wyrazem „słońce”.
Pierwsze wyrażenie, które przedstawię to „nie chwal dnia przed zachodem słońca”. Oznacza ono, że nie należy zbyt wcześnie oceniać sytuacji, bo jeszcze wiele może się wydarzyć. Zdaniem z użyciem tego związku frazeologicznego może być na przykład: „Szymon źle postąpił, chwaląc dzień przed zachodem słońca, ponieważ chwilę później przewrócił się i złamał nogę”.
Kolejne powiedzenie, które pragnę przytoczyć to „jasne jak słońce”. Mowa wówczas o rzeczy, która jest bardzo prosta, łatwa do zrozumienia, czytelna i nie potrzeba do niej zbędnych komentarzy. Przykładem zdania z użyciem tego frazeologizmu może być: „Dla mnie było to jasne jak słońce: Małgosia nie zaprosiła Kasi na urodziny, gdyż jej nie lubi” lub „Po egzaminie z matematyki Krzysztof stwierdził, że zadania były jasne jak słońce”.
Trzeci przytoczony przeze mnie związek frazeologiczny brzmi: „iść z motyką na słońce”. Kiedy tak mówimy mamy na myśli osobę, która ma zamiar wykonać coś przekraczającego jej możliwości albo coś całkowicie niemożliwego do zrobienia. Ten związek frazeologiczny zastosuje w zdaniu: „Antek porywał się z motyką na słońce, chcąc przeskoczyć przez szeroką rzekę, nie mocząc sobie nóg”.
Ostatnie wyrażenie, które przedstawię, jest następujące „najlepszy pod słońcem”. Można w taki sposób mówić o osobie, którą się wysoko ceni lub o przedmiocie, który w sposób pozytywny wyróżnia się w swojej kategorii. Zdania: „Uważam, że owczarki niemieckie to najlepsze psy pod słońcem”, „Dla mnie najwspanialszym owocem pod słońcem są winogrona”.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!