🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Słowa – liczyć się ze słowami

Związek „liczyć się ze słowami” możemy tłumaczyć jako kontrolowanie się w trakcie wypowiedzi, by nikogo nie urazić. Oznacza zatem unikanie sformułowań o negatywnej wymowie, nie ubliżanie komuś, czyli uważne i odpowiedzialne dobieranie słów.
Zauważyłam, że obecnie ten niegdyś popularny zwrot jest coraz rzadziej używany. Być może wynika to z niewiedzy lub lęku przed błędnym jego użycie, dlatego postaram się przybliżyć znaczenie tego frazeologizmu. Związki frazeologiczne są takimi wyrażeniami, których nie należy tłumaczyć dosłownie, ponieważ dana fraza stanowi tylko jedno znaczenie. Te utarte związki wyrazowe wrosły w nasz język tak bardzo, że nie zauważamy ich i są dla nas oczywiste. Jednakże są w naszym języku takie frazeologizmy, których użycie budzi wątpliwości. Jednym z nich jest omawiane przeze mnie słowa: „liczyć się ze słowami”.
Wyrażenie „liczyć się” nie należy rozumieć w sensie matematycznym, czyli jako liczenie. W tym przypadku czasownik „liczyć” należy rozumieć, jako „mieć znaczenie”. Pomyłka w zrozumieniu znaczenia tego związku może słono nas kosztować. Na przykład w czasie jakiejś eleganckiej kolacji w towarzystwie ważnych osób. Kiedy ktoś do nas skieruje takie słowa, to nie ma na myśli byśmy „liczyli słowa”, tylko uważali na to co mówimy. Nie mamy wyjścia – musimy zapamiętać znaczenie tego związku frazeologicznego, by wyjść z twarzą w towarzystwie.
Przykłady użycia frazeologizmu w zdaniu:
Adamie, licz się ze słowami!
A na przyszłość licz się ze słowami, bo moja cierpliwość już się kończy!
Tomek nie liczył się ze słowami, więc zrobił wielu osobom przykrość.
Jeśli z nim rozmawiasz, licz się ze słowami, bo bardzo łatwo go urazić.
Przykłady potwierdzają, że chodzi o bycie taktownym w konfrontacji z innymi ludźmi. Powinniśmy uważać na słowa, ponieważ łatwo nimi kogoś zranić, urazić lub obrazić.
Skąd się wzięło takie powiedzenie? Myślę, że z życia codziennego, ponieważ liczyć się, czyli mieć na uwadze, można z kimś ważnym, wielkim. Słowa mają zatem ogromną moc, bo mogą kogoś uszczęśliwić lub zranić. Dlatego trzeba używać ich z głową.
Mam nadzieję, że pomogłam w zrozumieniu tego frazeologizmu. Używajmy poprawnie związków frazeologicznych, bo dzięki nim nasz język jest bogatszy!

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!