Słuch – zamieniać się (zamienić się) w słuch
Związek frazeologiczny „zamieniać się (zamienić się) w słuch” oznacza słuchać kogoś bardzo uważnie.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem frazeologizmu „zamieniać się (zamienić się) w słuch”:
1. Kiedy tylko w sali koncertowej rozbrzmiały pierwsze nuty symfonii, cała widownia zamieniła się w słuch i z zapartym tchem chłonęła magiczne dźwięki utworu.2. Franciszek wpadł do mieszkania i trzasnął drzwiami, krzycząc do swojego brata Grzegorza, że musi mu coś powiedzieć, lecz gdy tamten odparł, że zamienia się w słuch, podekscytowany mężczyzna nagle nie był w stanie wydobyć z siebie głosu.
3. Gdy jechałam pociągiem do Krakowa, wyłapałam z rozmowy dwóch starszych pań siedzących nieopodal nazwisko mojego nauczyciela matematyki, dlatego natychmiast zamieniłam się w słuch i dowiedziałam się, że jedna z nich jest jego babcią i wspomina czasy, gdy był małym chłopcem i nieustannie pakował się w tarapaty.
4. Psy mają znacznie lepszy słuch niż ludzie, dlatego czasem mój labrador zamienia się w słuch i strzyże uszami, podczas gdy ja nie jestem w stanie domyślić się, co zwróciło jego uwagę.
5. Kiedy Laura zaczęła tłumaczyć uczestnikom zasady gry w chińczyka, Stanisław zamienił się w słuch, bowiem od zawsze marzył, aby nauczyć się tej przyjemnej gry.
6. Kiedy nauczycielka weszła do klasy z tajemniczym uśmiechem, klasa natychmiast przestała dokazywać i zamieniła się w słuch, ponieważ taki wyraz twarzy wychowawczyni zawsze zapowiadał niesamowite i ciekawe wieści.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!