Smalone – bredzić (pleść, prawić) duby smalone
Niektórzy ludzie nie do końca nawet rozumieją znaczenie słowa smalone. Jeszcze mniej osób zna związek frazeologiczny z tym przymiotnikiem.
Związek frazeologiczny ze słowem smalone i jego znaczenie:
– bredzić duby smalone – mówić coś bez sensu, bez składu.
Przykłady zdań ze związkiem frazeologicznym bredzić duby smalone:
Alina była bardzo roztrzepana. Zauważyli to jej najlepsi przyjaciele. Podczas rozmowy zwrócili jej na to uwagę w bardzo delikatny sposób, gdyż bredziła duby smalone. Dziewczyna nie obraziła się, ale powiedziała, że jest bardzo zmęczona po konkursie z matematyki. Dodała również, że w miarę dobrze, ale nie ma pojęcia jak wyrobiła się w tak krótkim czasie. Koledzy zaproponowali jej, że przyniosą jej coś do picia, a później pójdą wspólnie pobiegać w pobliskim parku z małym oczkiem wodnym. Wyczerpana Alina z trudem pokonywała pierwsze kilkaset metrów, ale niedługo potem rozbudziła się i spędziła wspaniały, aktywny dzień.
Arkadiusz miał rozmowę z osobą, która chciała zatrudnić się w jego firmie. Razem z nim było jeszcze kilku przedstawicieli różnych działów. Rozmowa z Marianem nie szła zbyt dobrze. Bredził on duby smalone. Przez pół godziny coś bełkotał bez ładu i składu, ale po kolejnych dziesięciu minutach właściciel firmy przerwał mu w połowie zdania. Stwierdził, że ma się uspokoić i pozbierać myśli. Dał mu chwile na zastanowienie. To był rzeczywiście dobry krok. Po dłuższej chwili Marian zaczął mówić wiele dobrych rzeczy, które spodobały się Arkadiuszowi i został zatrudniony.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!