Śmierć – śmierć zajrzała komuś w oczy
Każdy z nas ma kolegów, przyjaciół z którymi chodzimy na zewnątrz bawić się na placu zabaw, w parku, czy w ogródku. Co oznacza ten frazeologizm?, Jak go poprawnie stosować?, Kiedy powstał? na te nurtujące pytania odpowiem w dalszej części wypracowania.
Nie raz zdarzają nam się wypadki. Spadamy z huśtawek, skaczemy i źle sobie staniemy, uderzymy się w coś i bardzo nas to boli. Jest to frazeologizm używany powszechnie. Zazwyczaj usposabiamy śmierć z osobą w wyniku której kończymy nasze życie na Ziemi i zaczynamy kolejne w królestwie Bożym. Gdy ktoś stwierdzi, iż kiedyś śmierć zajrzała mu w oczy to ma na myśli, że znalazł się w trudnej sytuacji bez wyjścia.
Przykłady użycia: Sebastianowi wczoraj przewinęła się śmierć przed oczyma, ponieważ spadł z bardzo szybkiej karuzeli nie daleko domu Marceliny. Magdalenie dzisiaj przewinęła się śmierć przed oczyma, ponieważ zsunęła się z krzesła na twardą podłogę w szkole. Franciszkowi nigdy nie przewinęła się śmierć przed oczyma, ponieważ jest wzorowym uczniem i zawsze myśli przed zrobieniem czegoś głupiego toteż jest bardzo ostrożny. Dzięki Edmundowi, Mikołajowi zrobiło się słabo toteż czuł, że śmierć przewinęła mu się przed oczyma. Przykładowe synonimy: być jedną nogą na innym świecie, odchodzić na wieczną wartę, pasować się ze śmiercią, żegnać się z tym światem, zstępować z areny życia. Warto uważać, być ostrożnym, nie wdrażać się w bójki, ponieważ to nie przyniesie niczego dobrego. Nie życzmy nikomu, aby śmierć zajrzała mu do oczu, ponieważ może to nas spotkać za karę.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!