Sprawy – wsadzać (wścibiać, wtykać) nos w nie swoje sprawy
Bardzo nie lubię, gdy ktoś wsadza nos w nie swoje sprawy. Mam prawo robić to, co uważam i nikt nie ma prawa się wtrącać w moje sprawy! No właśnie… Każdy z nas nie lubi, gdy ktoś narusza jego prywatność. Bardzo denerwujemy się wścibskimi ludźmi i ich niezdrowym zainteresowaniem nami. Ciekawość jest naturalnym uczuciem, ale zawsze powinniśmy mieć na uwadze uczucia innych ludzi. Jeśli będą chcieli nam o czymś powiedzieć, to zwrócą się do nas o pomoc. Pisząc na ten temat wypracowanie, przypominają mi się moje sąsiadki z parteru, które zawsze muszą wszystko i o wszystkich wiedzieć. Zdarza im się, że bez skrępowania zadają mi nietaktowne pytania. Bardzo źle się z tym czuję, ale kultura osobista nie pozwala mi wprost im powiedzieć, co o tym myślę.
Uważam, że każdy z nas powinien mieć swoją bezpieczną przestrzeń, do której nikt by nie wkraczał bez pytania. Pchanie nosa w cudze sprawy zawsze kończy się źle, bo wywołuje niechęć i dezaprobatę tych, którymi się interesujemy bez ich zgody.
Związek frazeologiczny pochodzi najprawdopodobniej z obserwacji życia codziennego i jest bardzo powszechnie używany. „Wtykać” oznacza czynność, która nie jest mile widziana, a oznacza „wtrącanie się”. Jest to powiedzenie o negatywnej wymowie. Nikt z nas nie lubi przecież, gdy ktoś się wtrąca do naszych spraw bez pozwolenia i narusza naszą prywatność. To przekroczenie pewnych granic i ogromny nietakt.
Zdania, w których możemy użyć frazeologizmu:
Mam dość twojego wtykania nosa w nie swoje sprawy!
Jeśli będziesz wtykać nos w nie swoje sprawy, to się źle skończy.
Czy mogłabyś przestać wytkać nos w nie swoje sprawy?
W języku polskim jest bardzo dużo związków frazeologicznych z „nosem” w roli głównej. Warto je wszystkie poznać, żeby nasz język, którym się komunikujemy na co dzień był bogatszy, a my interesujący dla innych.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!