🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Strach – paniczny strach

Znaczenia wszystkich znanych mi związków frazeologicznych, które zawierają słowo 'strach’, dotyczą lęku. W tym wypracowaniu została zamieszczona lista takich właśnie frazeologizmów, a dodatkowo ich objaśnienia i przykładowe zdania z ich użyciem.

Paniczny strach – nieopanowany, nagły, często nieuzasadniony strach; „Kiedy zobaczyłam ogromnego czarnego pająka na drzwiach samochodu mojego ojca, ogarnął mnie paniczny strach”.
Drżeć/trząść się ze strachu – bardzo bać się czegoś, kogoś, o coś, o kogoś; „Stojąc przed Voldemortem, Ginny drżała ze strachu”.
Najeść się strachu – przeżyć silny strach; „Dzięki Bogu, że się odnalazłaś, bo już zdążyłam najeść się strachu na całe życie”.
Na kogoś padł blady strach – ktoś ogromnie się przestraszył, nie może opanować wielkiego przerażenia; „Gdy Aleksandra usłyszała niepokojące odgłosy w lesie, padł na nią blady strach”.
Napędzać komuś strachu/stracha – przestraszyć, przerazić kogoś; „Ale mi napędziłaś strachu tym wrzaskiem”.
Podszyty strachem – tchórzliwy, lękliwy, strachliwy, skłonny do lęku, strachu, tchórzostwa; „To nie jest dobre, że twoje wszystkie decyzje są podszyte strachem, gdyż nigdy nie możesz do nich podejść racjonalnie”.
Robić w portki ze strachu – być przerażonym, przestraszonym, okropnie się bać, lękać; „Słuchaj, ja długo nie wytrzymam w tym domu strachów, a zaraz chyba zrobię w portki ze strachu”.
Strach łapie/chwyta kogoś za gardło – ktoś zaczyna się okropnie bać, strach kogoś opanowuje; „Kiedy Nataniel zobaczył swoją nemezis, strach chwycił go za gardło.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!