🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Strój – w stroju Adama (adamowym)

Ten związek frazeologiczny odnosi się do pierwszych ludzi, którzy mieszkali w raju. Jest to biblizm, ponieważ pochodzi on z Pisma Świętego, czyli z Biblii. Adam to pierwszy człowiek, który został stworzony przez Boga i umieszczony w raju, a dla niego Bóg stworzył niewiastę Ewę. Dlaczego mówi się „w stroju Adama” bądź „w Adamowym stroju”? Pierwsi ludzie mieszkający w raju nie znał jeszcze poczucia wstydu; byli oni nadzy. Przytoczę słowa z Biblii: „Chociaż mężczyzna i jego żona byli nadzy, nie odczuwali wobec siebie wstydu”. Adam i Ewa spacerowali więc po raju i nie znali jeszcze takiego uczucia jak wstyd przed drugim człowiekiem z powodu nagości. To uczucie pojawiło się dopiero wtedy, kiedy został zerwany zakazany przez Boga owoc z drzewa, które uświadamiało dobro i zło. Dopiero po zjedzeniu owocu poznali oboje uczucie wstydu. Przykładowe zdania, które nawiązują do tego związku frazeologicznego:
1. To specjalna plaża, na której wszyscy mogą chodzić w stroju Adama.2. Przez wysoką falę zgubiłem kąpielówki i wyszedłem z wody w stroju Adama.”W stroju Ewy”Podobnym związkiem frazeologicznym jest także „w stroju Ewy”. Oba związki frazeologiczne mają podobne znaczenie i odnoszą się do nagości, niezakrywania swojego ciała, przy czym drugi związek frazeologiczny używany jest w odniesieniu do kobiet, a pierwszy – „w stroju Adama” – w odniesieniu do mężczyzn.Przykładowe zdania z takim związkiem frazeologicznym mogą być następujące:
1. Na plaży widziałam dwie kobiety w stroju Ewy.
2. On jest pierwszym mężczyzną, który zobaczył mnie w stroju Ewy. Synonimem tego związku frazeologicznego, również odnoszącym się do nagości, jest „jak Pan Bóg stworzył”. Przykładowe zdanie to:
Bardzo krępuję się, kiedy ktoś mnie zobaczy tak, jak mnie Pan Bóg stworzył.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!