Świat – być jedną nogą na tamtym świecie
Życie zmusza nas do podejmowania różnych działań. Niektóre z nich mają wpływ na nasze życie, a niektóre nie. Nie ma konkretnego klucza, który umożliwiłby nam podejmowania tylko dobrych decyzji. Czasem musimy przewidzieć kolejny krok, zdecydować, co dla nas okaże się lepsze. Nie jesteśmy w stanie panować nad wszystkim, popełniamy błędy, gubimy się. Świat jest pełen niespodzianek, ale i zagrożeń. Trzeba na nie uważać, jednocześnie z odwagą wędrować po dżungli życia. Nic tak nie odzwierciedla życia i śmierci tak bardzo, jak związki frazeologiczne.
A co oznacza jeden z nich – „być jedną nogą na tamtym świecie”? Człowiek, jak powszechnie wiadomo, z reguły ma dwie kończyny dolne – lewą i prawą. Ludzie poruszają się, przestawiając jedną nogę do przodu, a drugą zostawiając w tyle. Nie da się iść, poruszając dwoma nogami naraz – wtedy wychodzi nam bieganie lub skakanie. Jeden to połowa dwóch. To ważna dla tego frazeologizmu informacja. Mianem „tamten świat” określa się coś, czego tak naprawdę w ogóle nie znamy, choć wiemy, że ono istnieje – śmierć i życie po niej. Cały frazeologizm oznacza bycie blisko śmierci, uratowanie się z niej w ostatniej chwili, wygrana ze śmiercią w, wydawałoby się, ostatnich chwilach życia.Przykłady zdań:
Mój dziadek w trakcie wojny był już jedną nogą na tamtym świecie, na szczęście jego najlepszy przyjaciel go opatrzył, a dziadziuś wyzdrowiał.
Byłem jedną nogą na tamtym świecie, gdy zawisłem nad wodospadem. Już nigdy nie będę się tak popisywać – wiem, że to niebezpieczne.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!