🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Świeca – kryć świecę pod korcem

Związki frazeologiczne z wyrazem „świeca”

Pierwszym związkiem frazeologicznym z tym wyrazem będzie: „ktoś prosty jak świeca”. Mówi się tak o osobie, która jest przystojna, szczupła, wysoka lub smukła. Zdaniami z użyciem tego związku mogą być na przykład: „Adam od zawsze jest prosty jak świeca” lub „Gdyby Małgosia była prosta jak świeca, to bez problemu dostawałaby do najwyższej półki”.

Kolejny frazeologizm jest następujący: „szukać kogoś/czegoś ze świecą”. Oznacza on, że szukamy czegoś lub kogoś, czegoś niezwykle rzadkiego, niezwykłego. Przykładem zdania, w którym go użyjemy, jest: „Mam super przyjaciela. Takiego to ze świecą szukać”.

Trzeci związek frazeologiczny, który przedstawię, brzmi: „kryć świecę pod korcem”. Znaczy on, że ktoś coś ukrywa, chowa przed innymi, zataja, trzyma w tajemnicy. „Krysia zawsze kryła świecę pod korcem. Nigdy nie dało się od niej niczego dowiedzieć” to zdanie z podanym wcześniej frazeologizmem.

Następnym związkiem jest: „gra niewarta świeczki”. Mówi się tak, kiedy jakaś sprawa jest nieopłacalna, niewarta starań, bezsensowna. Zdaniem, w którym go zastosuje, będzie: „Uważam, że te zajęcia to po prostu gra niewarta świeczki”.

Natomiast „gra warta świeczki” jest przeciwieństwem wcześniejszego przykładu. Znaczy, że coś jest czegoś warte, opłacalne. Zdaniem z jego użyciem może być: „Zaczynam wątpić, że ta gra była warta świeczki”.

Już ostatni frazeologizm brzmi: „stał na świecy”. Oznacza on, że ktoś stoi na czatach, pilnuje. Przykładem zdania z użyciem tego związku frazeologicznego może być: „Zadaniem Szymona w tej misji było dosyć łatwe, a mianowicie stanie na świecy”.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!