Świeczka – gra (jest) warta świeczki
Związek frazeologiczny „gra (jest) warta świeczki” oznacza, że coś opłaca się zrobić. Antonimem tego wyrażenia jest „gra niewarta świeczki”.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem frazeologizmu „gra (jest) warta świeczki”:
Pisanie wypracowań na konkurs to gra naprawdę warta świeczki, zwłaszcza że tak bardzo lubię pisać.
Wydaje mi się, że zakład z Grzegorzem i Aleksandrem o to, kto będzie miał lepsze oceny na koniec roku szkolnego to gra warta świeczki, przecież w zeszłym roku obaj mieli same dwójki i trójki, a i w tym roku niespecjalnie przykładali się do nauki.
Jesteś pewien, że śledzenie tych dwóch podejrzanych typów, których podejrzewasz o kradzież swojego nowego sportowego samochodu to gra warta świeczki?
Podsłuchiwanie hrabiny Karoliny okazało się grą wartą świeczki, ponieważ zwykła pokojówka Małgosia zdobyła w ten sposób informacje którymi przez wiele następnych lat szantażowała swoją pracodawczynię i zapewniła sobie w ten sposób dostatnie życie.
Uważam, że udział w tym konkursie talentów to gra warta świeczki, przecież w regulaminie napisano, że każdy, kto się zgłosi, dostanie w nagrodę pamiątkową koszulkę, a do tego mamy szansę wygrać, więc nawet, jeśli nasz układ taneczny nie jest jeszcze w pełni dopracowany, nie mamy nic do stracenia.
Ignacy myślał, że inwestowanie na rynku samochodów osobowych to gra warta świeczki, ale nie przewidział, że już wkrótce wszyscy przesiądą się na rowery i hulajnogi elektryczne, a tradycyjny transport odejdzie w niepamięć.
Według słynnego archeologa, przeżycie niebezpiecznych przygód w zapomnianych zakątkach planety to gra warta świeczki, ponieważ mimo ryzyka śmierci i odniesienia poważnych obrażeń, ma się też szansę na zdobycie wielkich bogactw i starożytnych artefaktów.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!