Święta – mieć świętą cierpliwość
Związek frazeologiczny „mieć świętą cierpliwość” oznacza być bardzo cierpliwym, wyrozumiałym niczym osoba święta. Synonimem tego wyrażenia jest „mieć anielską cierpliwość”.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem frazeologizmu „mieć świętą cierpliwość”:
O Ilonie mogę powiedzieć wiele dobrego, a zwłaszcza, że ma świętą cierpliwość do swoich złośliwych kuzynów, którzy hałasują, rzucają piłką w jej mieszkaniu i kłócą się codziennie o najdrobniejsze sprawy.
Janek wiedział, że babcia ma do niego świętą cierpliwość, dlatego zaczął to wykorzystywać: odmawiał mycia uszu, nie chciał czytać lektur szkolnych i wyjadł wszystkie ciastka ze słoika.
Marysia ma Anielską cierpliwość do swojego starego ojca i pomimo jego demencji starczej opiekuje się nim, słucha jego dziwnych opowieści, a nawet próbuje z nim rozmawiać i stara się ignorować jego dziwne zachowanie.
Znam Władysława od lat i wiem, że nie byłby w stanie opiekować się swoimi wnukami, Helenką i Józefem, tak dobrze, jak robi to jego żona, Katarzyna, ponieważ brak mu jej świętej cierpliwości i zrozumienia dla dziecięcego zachowania.
Każdy w naszej klasie wiedział, że pani Justyna ma anielską cierpliwość do dzieci, jednak z nieznanych nam powodów drażnił ją Mateusz, który, jak się później okazało, był jej synem.
Pani od plastyki ma do nas świętą cierpliwość: na każdej lekcji panuje ogromny hałas, farby znajdują się nie tylko na naszych pracach, ale także na zakupionych w zeszłym roku przez szkołę ławkach i podłodze, a do tego większość uczniów nie kończy prac na czas.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!