🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Syn – syn marnotrawny

Syn marnotrawny
Ten związek frazeologiczny wywodzi się z Biblii, a konkretnie z „Przypowieści o synu marnotrawnym”. Aby poznać znaczenie tych słów, trzeba przytoczyć powyższą historię.
Ojciec miał dwóch synów. Młodszy z nich upomniał się pewnego dnia o swoją część majątku. Kiedy go dostał, wyruszył w świat. Niebawem roztrwonił wszystko, co miał, ale wstydził się wrócić do ojca. Zaczęło mu brakować pieniędzy nawet na jedzenie. Wtedy uświadomił sobie, że żyje gorzej niż służba w domu jego ojca. Skruszony wrócił do domu prosić o wybaczenie. Ojciec przyjął go z otwartymi ramionami, kazał ubrać najlepsze szaty i wyprawić na cześć jego powrotu ucztę. Drugi syn miał pretensje, ponieważ twierdził, że na jego cześć nigdy nie wyprawiono uczty, a on ciągle jest wierny ojcu, trwa przy nim. Wtedy usłyszał pytanie, dlaczego nie cieszy się, że jego brat, który był umarły, ożył. Z tej przypowieści wynika, że Bóg bardziej cieszy się z jednego nawróconego człowieka, niż wielu oddanych mu wiernych. On czeka, aż ludzie się nawrócą i do niego przyjdą, a wtedy przyjmie ich do Królestwa Niebieskiego.
Z tej przypowieści wynika, że związek frazeologiczny „syn marnotrawny” oznacza człowieka nawróconego, skruszonego grzesznika, który próbuje odpokutować swoje winy.
Przykłady:
1. Moja koleżanka uciekła z domu, ale gdy skończyły jej się pieniądze wróciła do domu niczym syn marnotrawny.
2. Wyprowadzkę bez zapowiedzi, a później powrót, gdy skończyły im się fundusze można porównać do historii syna marnotrawnego. Przyjęliśmy ich z otwartymi ramionami.
3. Mój brat zachował się jak syn marnotrawny, kiedy nas zostawił, a później niespodziewanie wrócił do domu.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!