🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Szyja – ciążyć komuś jak kamień u szyi

Związek frazeologiczny „ciążyć komuś jak kamień/ kamień młyński u szyi” oznacza kogoś lub coś, co jest dla kogoś uciążliwe i utrudnia temu komuś działanie bądź życie.
Synonimami dla tego związku frazeologicznego mogą być:
kula u nogi
piąte koło u wozu
zawada.
Przykład użycia:
Piotrek przez całą wycieczkę marudził i wlókł się za resztą grupy bardzo ją spowalniając. Wszyscy mieli go już dość i ciążył im jak kamień u szyi.

Jeżeli ktoś robi coś bardzo szybko, lecz nie zawsze dokładnie, mówimy, że robi coś „na łeb, na szyję”.
Przykład użycia:
Bazyli robi karty pracy z matematyki na łeb na szyję, kończy pierwszy, a następnie przy sprawdzaniu okazuje się, że zrobił dużo głupich błędów z pośpiechu.

Na szyi może także zaciskać się pętla, kiedy ktoś jest w bardzo trudnej sytuacji i nie znajduje z niej wyjścia, ale jeżeli ktoś sam siebie postawił w trudnej sytuacji, wtedy mówi się, że sam założył sobie pętlę na szyję.

Przykłady użycia tych związków frazeologicznych to:
Maurycy poczuł, że zaciska mu się pętla na szyi, kiedy uświadomił sobie, że za tydzień zaczynają się egzaminy a on nie zrobił ani jednego arkusza próbnego, ponieważ myślał, że wciąż ma dużo czasu.

Drużyna piłkarska z Myszkowic Dolnych sama założyła sobie pętlę na szyję, gdy pojechała na zawody nie zabierając ze sobą swoim najlepszych zawodników rezerwowych.

Kiedy ktoś ma długą i smukłą szyję porównuje się ją do łabędziej.

Przykład:
Magdalena mając świadomość, że ma łabędzią szyję przeczytała w magazynie dla nastolatek, że aby jeszcze bardziej ją uwydatnić, należy zakładać bluzki z dużymi dekoltami.

Gdy ktoś obejmuje kogoś z radości, mówimy, że „rzuca się komuś na szyję”.

Przykład:
Rodzeństwo po dwutygodniowej rozłące rzuciło się sobie na szyję, gdy tylko się zobaczyło.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!