Ucho – słoń komuś nadepnął (nastąpił) na ucho
Poniżej została zamieszczona lista związków frazeologicznych, które zawierają słowo „ucho”, ich objaśnienia, a także przykładowe zdania z ich użyciem.1) słoń komuś nadepnął/nastąpił na ucho – ktoś nie ma słuchu muzycznego, jest niemuzykalny,Czy tobie słoń nadepnął na ucho, że nie słyszysz, jak on fałszuje?2) ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało – o czymś niespotykanym, wyjątkowym.Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało konia takiej maści. 3) ciągnąć/wyciągać kogoś za uszy – usilnie pomagać komuś w osiągnięciu czegoś; zmuszać kogoś do zrobienia czegoś, na co ten ktoś nie ma ochoty.Przeszkadza mi, że ciągniesz mnie za uszy w tym projekcie.4) jeść aż się uszy trzęsą – jeść z ogromnym apetytem, żarłocznie, łapczywie.Kasia je twoje pierogi z malinami aż się uszy trzęsą.5) kłaść/położyć uszy po sobie – stracić odwagę, pewność siebie, tchórzyć, stawać się pokornym.Osoba, w której pokładaliśmy nasze ostatnie nadzieje, położyła uszy po sobie”.
6) mieć czegoś/kogoś powyżej uszu – mieć czegoś/kogoś dosyć, zniecierpliwić się czymś/kimś.Mam go powyżej uszu! 7) Mieć oczy i uszy otwarte – być bardzo czujnym.Tej nocy miej oczy i uszy otwarte.8) mieć swoje za uszami – mieć coś na sumieniu, nie być niewinnym.Doskonale wiesz, że Roksana ma swoje za uszami.9) nadstawiać ucho/ucha – przysłuchiwać się czemuś z uwagą, podsłuchiwać, wytężać słuch. Piotr usłyszał, że rodzice wymawiają jego imię, w związku z czym nadstawił ucha, aby dowiedzieć się, o co chodzi.10) natrzeć komuś uszu – skarcić, udzielić komuś nagany.Pani Stanisława postanowiła natrzeć uszu swojemu wnukowi, który okazał się nieposłuszny.11) nie wierzyć własnym uszom – nie wierzyć w to, co się usłyszało.Nie wierzę własnym uszom, że udało ci się to osiągnąć.12) obiło się coś komuś o uszy – ktoś usłyszał coś mimochodem.Obiło mi się coś o uszy o tym panu. 13) ośle uszy – symbol głupoty i nieuctwa.Przestań się pogrążać, wyrastają ci już nawet ośle uszy.14) pieką kogoś uszy – ktoś doznaje jakichś emocji, uczuć lub ktoś się czuje obgadywany.Jak patrzę na Adę i Wiolę, które ze sobą rozmawiają, to pieką mnie uszy.15) przejść/przecisnąć się przez ucho igielne – z ogromnym trudem coś osiągnąć, spełnić niezwykle trudne warunki (pochodzi z Biblii, gdy Chrystus mówił, że łatwiej wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do Królestwa Bożego).Nie wierzę, że udało ci się to zrobić – to jak przecisnąć się przez ucho igielne.
16) puszczać/puścić coś mimo uszu – nie przejmować się czyimiś słowami.Janek puścił tę obelgę mimo uszu. 17) słyszeć na własne uszy – słyszeć coś osobiście.Słyszałam na własne uszy, jak Ewa przyznała się do tego.18) ściany mają uszy – to, co się mówi, może dotrzeć do osób, które nie biorą udziału w rozmowie, ktoś może podsłuchiwać.Powiedz to szeptem, bo ściany mają uszy.19) śmiać się od ucha do ucha – śmiać się szczerze, głośno.Basia śmiała się od ucha do ucha z tego żartu.20) ucho od śledzia – nic z tego, akurat!, nic takiego.Ucho od śledzia! To jest zbyt nieprawdopodobne.21) uśmiechać się od ucha do ucha – uśmiechać się szeroko, być bardzo zadowolonym, szczęśliwym. Domyśliłem się, że Janowi udało się zyskać sympatię ukochanej, bo cały czas uśmiechał się od ucha do ucha”. 22) uszy do góry – nie poddawaj się, nie martw się, wszystko będzie dobrze.Uszy do góry! Rozstanie to nie koniec świata. Jeszcze wielu wartościowych chłopców spotkasz! 23) wpakować się w coś/tkwić w czymś po uszy – zaangażować się w coś za bardzo, nie móc się od czegoś uwolnić, być całkowicie zawładniętym przez coś.Bartek wpakował się po uszy w konflikt z Martyną.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!