Urodzony – w czepku urodzony
Wyrażenie, że ktoś jest „w czepku urodzony” oznacza, że takiej osobie dopisuje szczęście. Czepek to część błon płodowych, która pokrywa głowę i twarz noworodka, taki poród jest jednak rzadko spotykany. Ów frazeologizm ma swoje źródło jeszcze w średniowieczu, kiedy to urodzenie dziecka z czepkiem było uważane za dobry znak, a w czasach nowożytnych twierdzono nawet, że dzieci takie posiadają zdolność do walki ze złem, a szczególnie wiedźmami i czarownicami. Synonimem tego wyrażenia jest „urodzić się pod szczęśliwą gwiazdą”, natomiast antonimem jest „urodzić się pod złą gwiazdą”.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem związku frazeologicznego „w czepku urodzony”:
Kajtek to chłopak w czepku urodzony – w tym roku szkolnym wygrał dwie olimpiady, dostał się na wymarzone studia, a ponadto otrzymał wysoką nagrodę pieniężną za swój projekt rozbudowy parku, dzięki czemu tegoroczne wakacje spędzi w podróży dookoła świata zwiedzając liczne kraje i poznając inne kultury.
Zawsze mawiałem, że mój kuzyn jest w czepku urodzony, ponieważ zawsze dostawał od rodziców więcej pieniędzy, mógł dłużej niż ja bawić się na dworze, oglądał telewizję, kiedy tylko miał na to ochotę, a wczoraj, w dniu jego osiemnastych urodzin, dostał od ojca nowy samochód.
Mikołaj uważał, że jego brat, Mariusz, jest w czepku urodzony, ponieważ to jemu trafiały się zawsze najlepsze kawałki mięsa podczas obiadu i to on lepiej napisał egzamin maturalny, choć nie uczył się zbyt dużo, ponieważ wolał spędzać czas ze swoją dziewczyną lub grać na komputerze.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!