🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Wiatr – być jak chorągiewka na wietrze

Poniżej znajduje się lista związków frazeologicznych, które zawierają słowo 'wiatr’, ich znaczenia oraz przykładowe zdania z ich użyciem.

Być/zmieniać się jak chorągiewka na wietrze/dachu -być osobą szybko, łatwo zmieniającą zdanie, ulegającą wpływom; „Denerwuje mnie to, że Paula jest jak chorągiewka na wietrze”.
Chwytać/łapać wiatr w żagle – wykorzystywać wszelkie możliwości realizacji swoich marzeń, celów, zamiarów; „Moje serce raduje się, gdy widzę, jak moja jedyna córka chwyta wiatr w żagle”.
Przepędzać/rozpędzać/wygnać/wypędzić na cztery wiatry – pokonać kogoś z ogromną przewagą lub w zdecydowany, brutalny sposób położyć czemuś kres, bezpowrotnie przegonić na wszystkie strony; „Jestem pełen podziwu, jak ten ciemnoskóry bokser przepędził na cztery wiatry swojego przeciwnika”.
Rzucać słowa na wiatr – obiecywać coś bez planów zrealizowania tego, nie przywiązywać wagi do własnych słów; „Szkoda, że znowu rzucasz słowa na wiatr”.
Szukać wiatru w polu – o czymś/kimś niemożliwym do odnalezienia, zaginionym; „Mam już dosyć szukania wiatru w polu i chyba muszę się pogodzić z tym, że już nie zdołam znaleźć swoich złotych kolczyków”.
Wiatr w plecy – sprzyjające okoliczności, wsparcie w drodze do celu; „Dziękuję, że jesteś dla mnie wiatrem w plecy”.
Wiatrem podszyty – o ubraniu przepuszczającym zimno, lekkim, lichym; „Twoja kurtka jest wiatrem podszyta, więc nie dziw się, że jest ci chłodno”.
Wystawić kogoś do wiatru – oszukać, zawieść kogoś; „Wczoraj przyszłam w umówione miejsce na spotkanie, ale okazało się, że Patryk wystawił mnie do wiatru”.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!