🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Widły – robić z igły widły

Związek frazeologiczny „robić z igły widły” oznacza wyolbrzymiać coś, przesadzać. Synonimem tego wyrażenia jest „robić z muchy słonia”.

Przykłady zdań z poprawnym użyciem frazeologizmu „robić z igły widły”:

Moja babcia Danusia zawsze robi z igły widły, zwłaszcza kiedy zapomnę sprzątać w moim pokoju, kiedy przychodzi do mnie koleżanka.
Tereso, dlaczego zawsze robisz z igły widły, przecież wiesz, że jeśli Daria nie lubi cebuli, to nie oznacza, że uważa cię za złą kucharkę, po prostu nie smakują jej niektóre składniki twoich potraw.
Jestem przekonany, że moja wychowawczyni na zebraniu z rodzicami robi z igły widły i wyolbrzymiam każdy mój niewinny żart do takich rozmiarów, że moi rodzice mają mnie potem za bezdusznego potwora.
Trudno jest mieszkać pod jednym dachem z osobą, która nieustannie robi z igły widły i wyolbrzymia każdy, nawet najmniejszy problem, jaki się między wami pojawi, ale uważam, że warto też zastanowić się, dlaczego reaguje w tak przesadzony sposób.
Janusz jest znany z tego, że kiedy opowiada jakąś historię, zawsze robi z igły widły, dlatego bierz poprawkę na wszystkie jego słowa, zwłaszcza kiedy wspomina ci o swoim dzieciństwie, bo poza tendencją do wyolbrzymiania ma też bardzo słabą pamięć i większość tego, co mówi o czasach, gdy był dzieckiem, po prostu zmyśla.
Wiem, że Ignacy spędził jakiś czas w więzieniu, ale uważam, że robisz z igły widły, kiedy nazywasz go przestępcą, przecież znam go dobrze i wiem, że cokolwiek zrobił w przeszłości, bardzo tego żałuje i jest już zupełnie innym człowiekiem.
Robisz z igły widły, dziura w twoich spodniach nie jest bardzo widoczna, a kiedy wrócimy do domu bardzo szybko zaszyję ją za pomocą igły i nitki i nikt nawet nie pozna, że było tam rozdarcie.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!