Wielkie – być człowiekiem wielkiego serca
Człowiek wielkiego kalibru – mówi się tak o osobie, która jest bardzo wartościowa oraz szlachetna. Przykład zastosowania: „Jeszcze w swoim życiu nie spotkałam osoby wielkiego kalibru.”
Człowiek wielkiego serca – mówi się tak o osobie, która jest serdeczna, wielkoduszna, czy szlachetna. Przykład wystąpienia: „Jerzy Owsiak jest niewątpliwie człowiekiem wielkiego serca. Stworzył Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i rok rocznie zbiera fundusze najpotrzebniejsze sprzęty medyczne do szpitali. Już tyle osób dzięki temu pozwolił uratować.”
Od wielkiego dzwonu – oznacza to, że coś jest robione bardzo rzadko, najczęściej na wyjątkowe okazje. Przykład użycia: „Mój tata pił alkohol tylko od wielkiego dzwonu, najczęściej na weselach rodzinnych.”, „Nie lubię chodzić w sukienkach. Zakładam je naprawdę od wielkiego dzwonu. Ostatnio na swój ślub dziesięć lat temu.”
Robić wielkie oczy- oznacza to ogromne zaskoczenie lub zadziwienie. Przykład zastosowania: „Gdy powiedziałam mamie, że mnie awansowali w firmie na kierownika działu zrobiła wielkie oczy.”
Wielki człowiek – mówi się tak o osobie z dużymi zasługami, nieprzeciętnej, sławnej oraz wybitnej. Przykład wystąpienia: „Wielkim człowiekiem był ksiądz Jerzy Popiełuszko.”
Wielkie halo – mówi się tak potocznie o czymś mało ważnym, czemu nadało się niepotrzebnie rozgłos. Przykład użycia: „Nie trzeba było robić wielkiego halo z tej imprezy. W sumie wyszło to tylko spotkanie kilkorga znajomych.”
Z wielkim hukiem – oznacza to, że coś jest zrobione z rozgłosem lub drugim znaczeniem jest coś okazałego lub uroczystego. Przykład zastosowania: „Po tym, co Marek zrobił w firmie, wyleciał z wielkim hukiem.”, „Chcieli wyprawić córce wesele z wielkim hukiem. W końcu to jedynaczka.”
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!