Wolna – dać (dawać) komuś wolną rękę
– Dać komuś wolną rękę – oznacza danie komuś pełnej swobody w podejmowaniu działań. Przykład zastosowania: „Rodzice dali mi wolną rękę w przygotowaniach do mojej osiemnastki. Powiedzieli mi tylko jaki mam limit budżetowy, a tak mogę sam wszystko ustalać. W końcu to moja pierwsza dorosła impreza.”
– Droga wolna – mówi się tak, gdy nie obchodzi kogoś czyjeś odejście, czy wyjazd. Niekiedy mówi się tak również jako róbcie co chcecie. Przykład wystąpienia: „Jak Pani nie podoba się tu pracować, to może się Pani zwolnić. Droga wolna. Nikt tu Pani na siłę nie trzyma.”, „Droga wolna, możesz robić co ci się żywnie podoba. Mnie to nie interesuje, to twoje życie.”
– Mieć wolną rękę – ten związek frazeologiczny oznacza pełną swobodę w podejmowaniu działań i decyzji. Przykład użycia: „Mam wolną rękę przy realizacji tego projektu. Nie mogę tego zawalić.”
– Wolne żarty – mówi się tak, gdy nie wierzy się w słowa wypowiadane przez drugą osobę. Przykład zastosowania: „Ty będziesz miał 100% z matury z matematyki? Wolne żarty! Przecież ty zawsze dostajesz tróje ze sprawdzianów.”, „Wygrałeś w sobotę milion w lotto? Wolne żarty! Przecież w ostatniej kumulacji nie było wygranych.”
– Wolny zawód – mówi się tak o zawodach, które, aby wykonywać nie trzeba podpisywać umów z instytucjami. Przykład zastosowania: „Spółkę partnerską mogą zawierać jedynie przedstawiciele wolnych zawodów.”
– Zostawiać komuś wolną rękę – oznacza danie komuś pełnego pola manewru co do decyzji, czy wyboru. Przykład wystąpienia: „Nie wiem co kopić rodzicom na święta. Masz tu 200 złotych i coś wymyśl. Zostawiam ci wolną rękę.”
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!