🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Wszystkie – ktoś zjadł wszystkie rozumy

Wyrażenie, że „ktoś zjadł wszystkie rozumy” oznacza, że ktoś stał się bardzo mądry, mimo iż nie jest to zgodne z rzeczywistością – wypowiadane jest z ironią.

Przykłady zdań z poprawnym użyciem frazeologizmu „zjeść wszystkie rozumy”:

Nie lubię pracować nad projektami szkolnymi z Sabiną, mimo że jest moją najlepszą koleżanką, ponieważ zawsze zachowuje się wtedy, jakby zjadła wszystkie rozumy i nie bierze pod uwagę moich pomysłów, bo swoje uważa za lepsze, chociaż to nieprawda.
Odkąd mój brat wygrał olimpiadę szachową i stał się rozpoznawalny w środowisku szachistów, a jego zdjęcie pojawiło się nawet na okładce prestiżowego miesięcznika poświęconego tej dyscyplinie, wydaje mu się, że zjadł wszystkie rozumy i już nikt nie będzie w stanie go pokonać.
Bartłomiej zjadł wszystkie rozumy i jest przekonany, że należą mu się same najwyższe oceny, nawet z wychowania fizycznego, z którego bardzo często się zwalnia.
Wydaje ci się, że zjadłaś wszystkie rozumy, ale wcale nie jesteś najmądrzejsza w klasie i nie będziemy już więcej cię słuchać i robić tego, co nam każesz, zwłaszcza że najczęściej chciałaś, żebyśmy dokuczały innym lub odrabiały twoje zadania domowe.
Pamiętam, że w szkole podstawowej miałem dobre oceny i z tego powodu zachowywałem się, jakbym zjadł wszystkie rozumy, ale z biegiem czasu nabrałem pokory i dostrzegłem, że prawdziwą istotą nauki nie jest chwalenie się tym, co już się wie, ale uświadomienie sobie, jak wielu rzeczy jeszcze się nie wie.
Wróbelek Marcelek nie był lubiany na swoim drzewie, bo zawsze zachowywał się, jakby zjadł wszystkie rozumy i wyśmiewał się z innych zwierząt, kiedy uczyły się w szkole rymowanek pozwalających im zapamiętać kolejność pór roku.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!