🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Wzajemnie – skakać (skoczyć) sobie (wzajemnie) do oczu

Wyrażenie „skakać (skoczyć) sobie (wzajemnie) do oczu” oznacza gwałtowną, emocjonalną reakcję na czyjąś obecność lub zachowanie, kłócić się zawzięcie. Synonimem tego wyrażenia jest „skakać (skoczyć) sobie (wzajemnie) do gardeł”.

Przykłady zdań z poprawnym użyciem frazeologizmu „skakać sobie do oczu”:

Zastałam Władysława i Katarzynę w salonie, gdzie skakali sobie do oczu, a poszło o pieniądze, które Władysław rzekomo zostawił wcześniej na stole.
Jeśli Karolina nie przestanie skakać do oczu Kajtkowi, to nie będą mogli już bawić się razem zabawkami, gdyż takie zachowanie jest w naszym przedszkolu niedopuszczalne.
Pan Franciszek nie znosi, kiedy ktoś skacze mu do oczu, ponieważ jest człowiekiem spokojnym i dobrze wychowanym.
Najgorszą cechą Magdaleny jest porywczość, skutkiem czego skacze do oczu każdemu z nas.
Pan Sebastian nigdy nie skacze sobie z nikim do oczu, ponieważ uważa to za bardzo niegrzeczne zachowanie, a poza tym ceni sobie pokojowe zamiary.
Krystian i Tomek, pracownicy znanej firmy, skaczą sobie do oczu, ponieważ każdy z nich chce dostać podwyżkę u szefa.
Sławomir i Aleksandra są małżeństwem już od trzydziestu lat, a mimo to nigdy nie skakali sobie do oczu, w przeciwieństwie do Nowakowskich, których kłótnie słychać przez ściany w całym bloku.
Bogdan i jego przyjaciel, Wincenty, wolą żyć w zgonie, niż skakać sobie do oczu, ponieważ uważają, że nie warto marnować życia na kłótnie.
Nie lubię patrzeć na to, jak podczas rodzinnych uroczystości Andrzej i Mateusz skaczą sobie do gardeł, ponieważ to zawsze mnie proszą, żebym przerwała ich kłótnie.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!