Żagle – łapać (złapać, chwycić) wiatr w żagle

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Żagle – łapać (złapać, chwycić) wiatr w żagle, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Żagle – słownik wyrażeń frazeologicznych
 Na pewno nie raz widziałeś żaglówkę, a może nawet na niej pływałeś. Jeśli nie żeglujesz to się nie martw, nie będę pisać o tym, jak prawidłowo ustawić żagle i tym podobnych. Myślę, że choćby na zdjęciu widziałeś żagle. A właśnie to z nimi poznamy frazeologizmy. Zapraszam!

,,Łapać wiatr w żagle” to nasz pierwszy związek frazeologiczny lub jak kto woli frazeologizm. Zanim powiem, kiedy można go użyć, to go wytłumaczę.
Każdy co widział żaglówkę to wie, że ma żagle, które są głównym napędem. Czyli mówiąc krótko i na temat, żaglówka potrzebuje wiatru do pływania. A znaczeniem jest: ktoś szybciutko wykorzystuje nadarzające się sprzyjające warunki. Więc przenosząc do życia codziennego, mamy przeciętne warunki (w nawiasie będę porównywać do łodzi – wiatr raz zawieje, raz nie) i nagle dostajemy propozycje na zamianę na lepsze mieszkania (wiatr zaczyna wiać mocno, tak, że możesz płynąć) i chcesz wykorzystać tę okazję, jak najszybciej (czyli porównując do żaglówki – płyniesz z wiatrem).

Przykłady użycia:
Szef dał mi awans. Wreszcie mogę złapać wiatr w żagle.

Nareszcie przenoszę się wielkiego miasta. Chwytam wiatr w żagle i uciekam do lepszego życia.

Jeszcze dopowiem, że są dwa warianty oznaczające to samo. Jest to mianowicie: chwytać/łapać wiatr w żagle. Nie ma to większego znaczeni

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!