Założone – siedzieć z założonymi rękami
Wyrażenie „siedzieć z założonymi rękami” oznacza siedzieć bezczynnie, przyglądać się czemuś i nic nie robić. Synonimami tego wyrażenia są: nie kiwnąć palcem, zbijać bąki.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem frazeologizmu „siedzieć z założonymi rękami”:
Do końca życia nie zapomnę, jak mój kuzyn, który w dzieciństwie zawsze bronił mnie przed silniejszymi i starszymi chłopakami, którzy dokuczali mi na podwórku, siedział z założonymi rękami, kiedy przyczepił się do mnie szkolny gang, specjalizujący się w okradaniu młodszych uczniów z drobnych pieniędzy, które rodzice dawali nam, żebyśmy kupili sobie na przerwie przekąskę.
Nie siedź z założonymi rękami i nie czekaj, aż ktoś zaproponuje ci dobrze płatną pracę, tylko zrób coś i napisz ogłoszenie do gazety lub wyślij swoje podanie do firm, w których chciałbyś pracować.
To nie tak, że siedzę z założonymi rękami i przyglądam się, jak wszystkie moje rośliny doniczkowe powoli usychają, po prostu jestem zbyt zabiegana, by pamiętać o ich regularnym podlewaniu lub zbyt zmęczona, by to zrobić, kiedy już sobie o tym przypomnę.
Nie mam w zwyczaju siedzieć z założonymi rękami, kiedy któryś z moich sąsiadów ma poważny problem i potrzebuje pomocy.
Może ci się wydawać, że twój przeciwnik siedzi z założonymi rękami, ale jestem pewien, że potajemnie uczy się nowych technik, ćwiczy i rozwija swoje umiejętności, więc jeśli chcesz pokonać go w nadchodzących zawodach, powinieneś zrobić to samo i opracować nową taktykę.
Hanka cały rok szkolny siedziała z założonymi rękami i lekceważyła naukę, więc kiedy nadszedł czas egzaminów, okazało się, że nie jest wystarczająco przygotowana.
Nie zagłosuję po raz kolejny na burmistrza Cudaka, bo nie mogę pozwolić, by naszym miastem rządził człowiek, który siedzi z założonymi rękami, kiedy drzewa w parku są okrutnie wycinane, a stan dróg pogarsza się z miesiąca na miesiąc.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!