Związane – mieć związane ręce

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Związane – mieć związane ręce, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Związek frazeologiczny „mieć związane ręce” oznacza kogoś, kto nie może swobodnie działać. Możemy też tak powiedzieć w sytuacji pozbawienia kogoś możliwości do decydowania i działania. Myślę, że oznacza absolutną bezradność wobec rzeczywistości, w której się znaleźliśmy.
Używamy tego związku, gdy pojawiają się pewne trudne okoliczności, kiedy nie możemy nic dla nikogo zrobić lub nie wiemy jak to zrobić. Jakże znane nam to uczycie! Czujemy ogromną bezradność i nie jesteśmy w stanie nic zrobić w obliczu złych czynów, których dopuszczają się inni. Mamy związane ręce, kiedy pojawia się blokada twórcza i nie wiemy jak napisać wypracowanie. Czujemy bezradność i kompletną pustkę w momencie otrzymania złej oceny – klamka zapadła, już nic wtedy nie można zrobić.
Myślę, że frazeologizm pochodzi z życia codziennego. W dosłownym znaczeniu oznacza skrępowanie komuś rąk, uniemożliwienie działania. Jest to bardzo nieprzyjemne uczucie, walka zdaje się nie mieć sensu, a pogodzenie się z tą syt

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!