Zwycięstwo – pyrrusowe zwycięstwo
Związek frazeologiczny „pyrrusowe zwycięstwo” oznacza zwycięstwo uzyskane nadmiernym wysiłkiem, dużym kosztem. Wyrażenie to odnosi się do wydarzenia związanego z Pyrrusem, królem Egiptu. Stracił on bowiem podczas wojny z Rzymem znaczną część wojska i odniósł ogromne straty.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem wyrażenia „pyrrusowe zwycięstwo”:
Po wielu miesiącach leczenia Eugeniusz wygrał walkę z poważną chorobą, ale było to pyrrusowe zwycięstwo, ponieważ już nigdy nie mógł chodzić i potrzebował pomocy w najprostszych codziennych czynnościach.
Strażakom udało się wyciągnąć młodego łabędzia z płonącej altany pewnym parku, jednak to pyrrusowe zwycięstwo okupione życiem jednego z dzielnych przedstawicieli straży pożarnej, którego przygniotły płonące belki z zawalonego dachu.
Wszyscy gratulują mi czerwonego paska na świadectwie ukończenia szkoły, ale mało kto wie, że uważam to za pyrrusowe zwycięstwo, bo to osiągnięcie kosztowało mnie setki nieprzespanych nocy i zmarnowanie lat życia, które mogły okazać się tymi najpiękniejszymi.
Powinnaś mieć świadomość, że wymknięcie się z domu, by wbrew zakazowi rodziców uczestniczyć w imprezie urodzinowej twojej przyjaciółki Wiktorii to pyrrusowe zwycięstwo, ponieważ twoi rodzice z pewnością ukaraliby cię za to największym szlabanem w twoim życiu.
Musiało minąć wiele lat, zanim w pełni uświadomiłem sobie, że życia promowanych w mediach ludzi sukcesu są w rzeczywistości pasmami pyrrusowych zwycięstw, a niemal każde ich osiągnięcie zostało okupione nie tylko ciężką pracą, ale także zniszczonymi relacjami, rozbitymi rodzinami i zniszczeniem swojego zdrowia poprzez przepracowanie.
Nie mam wątpliwości, że nasze wojska rozgromią oddziały wroga w nadchodzącej bitwie, ale mogę jedynie mieć nadzieję, że nie okaże się to pyrrusowym zwycięstwem i że większość naszych dzielnych wojaków zdoła wrócić do swoich domów i rodzin, kiedy wojna się skończy, chociaż tym którzy polegną należy się oczywiście wieczna chwała.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!