Żyłka – mieć żyłkę do czegoś (jakąś)
Związek frazeologiczny „mieć żyłkę do czegoś (jakąś)” oznacza posiadać uzdolnienia w jakimś kierunku, być w czymś dobrym, mieć talent do czegoś.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem frazeologizmu „mieć żyłkę do czegoś”:
Wujek Grzesiek i wujek Karol od zawsze powtarzali Juliuszowi, że ma żyłkę do wędkarstwa, dlatego nie zdziwili się wcale, kiedy w wieku szesnastu lat wygrał on wojewódzkie zawody w łowieniu szczupaków, a dwa lata później został mistrzem Polski na zawodach wędkarskich odbywających się w miejscowości Łupianka.
W młodości myślałem, że mam żyłkę do skoków narciarskich, ale po latach treningów i braniu udziału w zawodach, w których nie odnosiłem żadnych sukcesów, zrozumiałem, że nie jestem drugim Piotrem Żyłą, więc zostałem agentem nieruchomości i jestem bardzo szczęśliwy, że wreszcie robię to, co lubię.
Nie wyglądasz na kogoś, kto ma żyłkę do architektury, a jednak zaprojektowane przez ciebie budynki są nie tylko ergonomiczne, wygodne i funkcjonalne, ale również bardzo ładnie komponują się z tą częścią miasta i są wykonane z ekologicznych materiałów.
Paulina zawsze podejrzewała, że jej syn ma żyłkę do muzyki, dlatego, kiedy tylko osiągnął odpowiedni wiek zapisała go do szkoły muzycznej, a dziś jest bardzo szczęśliwa, że został światowej sławy skrzypkiem i daje koncerty w najsłynniejszych filharmoniach świata.
W tym zawodzie nie wystarczy, że masz żyłkę do interesów, musisz mieć też wystarczająco duży kapitał początkowy, który pozwoli ci rozkręcić biznes i wejść na rynek.
Nigdy nie uda ci się zostać światowej sławy malarzem, jeśli nie masz żyłki do sztuki i nie jesteś wyczulony na subtelną artystyczną symbolikę, nie wspominając już o niezwykle cenionym w świecie współczesnej kultury nowatorskim podejściu do tradycyjnych technik.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!