🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Agroturystyka

Agroturystyka stanowi rodzaj turystki, który jest prowadzony na terenach rolniczych przy wykorzystaniu wolnych pomieszczeń po adaptacji, budynków gospodarczych rolników, a także produkcji i usług właścicieli.
Podstawą agroturystyki było przekonanie, że głównym podmiotem, który dostarcza usługi turystyczne, jest gospodarstwo rolne. Z agroturystyką często utożsamia się pojęcie turystyka wiejska. Turystyka wiejska obejmuje najczęściej prezentację produkcji roślinnej, zwierzęcej, przetwórstwa, obejmuje rodzaje działalności ludzkiej wiążące się z życiem na wsi, wiejską kulturą, religią, etnografią. Rozumienie pojęcia agroturystyka zmienia się w zależności od regionu geograficznego. W Europie wyraźnie rozgranicza się pojęcie agroturystyki i turystyki wiejskiej. Tam, gdzie produkcja rolnicza jest bardzo rozdrobniona stosuje się raczej termin turystyka wiejska aniżeli agroturystyka.
Istnieją trzy cechy, które odróżniają agroturystykę od turystyki konwencjonalnej. Należy do nich możliwość zaspokajania potrzeby człowieka wiążącej się z praktycznym uczestniczeniem w procesie produkcji żywności, w życiu wiejskiej rodziny i wiejskiej społeczności. Dzięki agroturystyce istnieje możliwość poznania życia wiejskiej społeczności, kultury i zwyczajów. Trzecią cechą jest możliwość zaspokojenia emocjonalnych potrzeb. Dotyczą one chęci posiadania bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, produktami roślinnymi itp.

Odmiana przez przypadki:
M. agroturystyka
D. agroturystyki
C. agroturystyce
B. agroturystykę
N. agroturystyką
Msc. agroturystyce
W. agroturystyko

Synonimy: turystyka wiejska, wypoczynek na wsi, wypoczynek w gospodarstwie wiejskim

Antonimy: turystyka miejska

Pierwsze pomysły, aby wykorzystać wieś do celów turystycznych, miały miejsce w XIX wieku. Postulaty na rzecz wypoczynku na wsi wysuwali lekarze – społecznicy, którzy starali się przeciwstawić negatywnym aspektom żywiołowej urbanizacji, a przede wszystkim niezdrowym warunkom życia w dużych miastach. Dążenia tego rodzaju popierało mieszczaństwo mające aspiracje wyjeżdżania „do wód”. Wyjazdy na wiejskie letniska stały się więc bardzo popularne. Wypoczynek miał miejsce zarówno w domach rolników, jak i specjalnie budowanych domach letniskowych.

Turysta nie przyjedzie do miejscowości, czy gospodarstwa rolnego, w którym poza atrakcyjnym środowiskiem naturalnym, malowniczym krajobrazem i warunkami ekologicznymi, nie znajdzie dla siebie odpowiednich atrakcji. Zadowolony klient z pewnością powróci by ponownie skorzystać z satysfakcjonującej go oferty, a co najważniejsze na pewno zachęci do tego rodzaju wypoczynku swoich znajomych, co jednocześnie jest bardzo skuteczną i nie kosztowną formą reklamy.
Agroturystyka stanowi szansę dla mieszkańców wsi. Pozwala na aktywizację osób słabiej wykształconych, mających niedostateczne kwalifikacje zawodowe. Pozwala także na odtworzenie wielu zawodów, które dziś już zanikają. Turyści najczęściej wykazują duże zainteresowanie tym, co dzieje się na wsi, twórczością ludową i rzemiosłem. Zainteresowanie budzi kowalstwo, wikliniarstwo, ceramika artystyczna, rzeźba i przede wszystkim lokalna kuchnia. Napływ turystów pozwala na tworzenie nowych miejsc pracy, generowanie dodatkowych dochodów. Stanowi także motywację do rozwoju gospodarstw, przekształceń w całych wsiach.
Warto zwrócić uwagę także na społeczny wymiar agroturystyki. Właściciele gospodarstw agroturystycznych chętnie spotykają się z osobami, które podzielają ich zainteresowania i pasje. Sukces gospodarstw agroturystycznych wpływa na to, że także inni mieszkańcy wsi interesują się taką możliwością zarobkowania. Do zalet agroturystyki należy także możliwość poznania ciekawych osób, poszerzenia horyzontów.

Przykłady użycia:
Agroturystka jest popularną formą wypoczynku w Toskanii.
W tym roku zdecydowaliśmy się na noclegi w gospodarstwie agroturystycznym.
Agroturystyka przynosi coraz większe dochody.
Wydaje się, że agroturystyka może być dobrym pomysłem na biznes.
W gospodarstwie agroturystycznym można skosztować regionalnych produktów.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!