Alkoholizm
Alkoholizm to inaczej przymus spożywania napojów alkoholowych.
synonimy: nałóg, uzależnienie, picie
antonimy: trzeźwość, wolność od nałogów
Odmiana przez przypadki:
M. alkoholizm
D. alkoholizmu
C. alkoholizmowi
B. alkoholizm
N. alkoholizmem
Msc. alkoholizmie
W. alkoholizmie
Z pojęciem alkoholizmu wiąże się termin uzależnienie. Oznacza on silną potrzebę wykonywania jakiejś czynności lub spożywania substancji. Pojęcia tego używa się przede wszystkim w stosunku do osób, które nadużywają substancji psychoaktywnych. W szerszym kontekście można mówić o uzależnieniu od seksu, Internetu, hazardu. Uzależnienie fizyczne jest rozumiane jako znaczna potrzeba systematycznego spożywania jakiejś substancji. Można mówić o uzależnieniu psychicznym, fizycznym i społecznym. Uzależnienie fizyczne stanowi konsekwencję wbudowania uzależniającego związku chemicznego albo jego metabolitów do cyklu przemian tkankowych podczas ich systematycznego używania. Zależność fizyczną można więc określić jako sztucznie wytworzoną potrzebę biologiczną, która wiąże się z przymusem spożywania danej substancji. Uzależnienie fizyczne wpływa na ograniczenie wolności jednostki, ma negatywny wpływ na procesy świadomości, możliwości podejmowania decyzji, kierowania swoim zachowaniem.
Obecnie alkoholizm jest traktowany jako choroba, która cechuje się upośledzeniem wiążącym się ze stałym i nadmiernym spożywaniem alkoholu.
Napoje alkoholowe istnieją bowiem niemal od początku egzystowania człowieka. Od najdawniejszych czasów starano się także podejmować działania mające na celu prawne uregulowanie spożywania alkoholu. Doświadczenia wielu lat pozwoliły wypracować dość skuteczne walki z problemem. Alkoholicy poddawani są wszechstronnej terapii, zarówno w placówkach medycznych typu szpitale, ośrodki psychoterapii, jak i w czasie uczestnictwa w klubach AA, stowarzyszeniach DDA i innych.
Spożywanie alkoholu ma wpływ na występowanie coraz większych szkód fizycznych i psychicznych, które mimo prób zaprzestania picia, mogą ulegać pogłębieniu. Cechą postępującego uzależnienia jest także zwiększanie się tolerancji na alkohol, która przejawia się w tym, że do osiągnięcia pożądanego efektu niezbędne są coraz większe dawki alkoholu. Chroniczność choroby alkoholowej sprawia, że trudno ją zahamować i wyleczyć. Nieleczona prowadzi do śmierci. Najskuteczniejszych sposobem zahamowania choroby jest abstynencja. Można także doprowadzić do picia kontrolowanego. Taka możliwość dotyczy jednak głównie osób młodych, u których choroba nie osiągnęła jeszcze zaawansowanego stadium.
Spożywanie alkoholu niesie poważne konsekwencje. Długotrwałe używanie napojów alkoholowych może przyczynić się do wyniszczenia organizmu, a nierzadko również śmierci. Nadużywanie alkoholu prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji: indywidualnych, społecznych, psychopedagogicznych. Spożywanie alkoholu w nadmiarze prowadzi do wielu chorób. Osoby nadużywające go są narażone na infekcje i choroby, większą wypadkowość. Szczególnie niekorzystnie działa alkohol na układ nerwowy. Wpływ napojów alkoholowych powoduje zapalenie wielonerwowe, nerwobóle, osłabienie odruchów ścięgnistych, niedowłady i porażenia. Alkohol wpływa również na zdolność widzenia, gdyż uszkadza pozagałkową część nerwu wzrokowego.
Terapia osób uzależnionych od alkoholu nie należy do łatwych. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że to osoba uzależniona musi chcieć podjąć leczenie, musi wykazać się silną wolą i konsekwencją w działaniu. jest to bardzo trudne, gdyż osoby uzależnione bardzo często czują się ze swoim nałogiem bezpieczne – alkohol umożliwia im ucieczkę przed realnymi problemami, przed prawdziwym życiem.
Przykłady użycia:
Według psychologów, przyczyną nałogów, w tym alkoholizmu, może być podświadoma tendencja do samozniszczenia.
Rozpowszechnienie alkoholizmu ma również związek z obyczajowością i postawami wobec alkoholizmu.
Istnieje wiele kampanii poświęconych negatywny skutkom alkoholizmu.
Alkoholizm to poważna choroba, którą trzeba leczyć.
Alkoholizm to czynnik sprzyjający wykolejeniu społecznemu.
Alkoholizm ojca, bądź matki jest źródłem konfliktów między rodzicami.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!