Ameba
Zamień czytanie na oglądanie!
Czym jest ameba? Na pewno już kiedyś usłyszeliście to słowo i zastanawialiście się, co ono oznacza? Spróbuję wam to wytłumaczyć w jak najprostszy sposób. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje o amebie- co to tak właściwie jest?
AMEBA
AMEBA pochodzi z greckiego słowa 'amoibe’ oznaczającego ,,przemianę”. Ameby to jednokomórkowe organizmy (pierwotniaki) o zmiennym kształcie ciała, poruszających się ruchem pełzającym za pomocą nibynóżek. Nazwa ta może być różnie definiowana w zależności od historii, okresu czasowego, formy życiowej. Ciało ameby okryte jest cienką błonką zwaną pellikulą. Ciało ameby składa się z kilku podstawowych elementów morfotycznych: cytoplazma, jądro, jąderko, wodniczka tętniąca, wodniczka pokarmowa.
Ameby dzielą się na różne rodzaje stanu.
Wyróżniamy:
1. amebę spoczynkową- ameba nie porusza się,
2. amebę nieukierunkowanego ruchu,
3. amebę ukierunkowanego ruchu,
4. amebę pływającą.
Ameby rozmnażają się bezpłciowo przez podział. W warunkach niesprzyjających ameby mogą wytworzyć cysty.
AMEBA U CZŁOWIEKA
PRZYCZYNY zakażenia:
1. kąpiele w zanieczyszczonych wodnych środowiskach
2. zaburzenia odporności u osób starszych i dzieci
OBJAWY zakażenia:
1. wysoka temperatura, wymioty, nudności
2. senność, apatyczność
3. sztywnienie karku
4. nadwrażliwość karku
5. zaburzenia w odczuwaniu smaków i zapachów, ataksję
6. zaburzenia koncentracji, równowagi, drgawki oraz halucynacje
AMEBA wywołuje objawy po okołu 7 dniach od zakażenia. Ameba może wywołać u człowieka amebowe zapalenie mózgu, tzw. negleriozę. W czasie 12- 14 dni osoba zakażona umiera. Niestety jest to specyficzna choroba, której objawy lekarzom trudno zidentyfikować. Zazwyczaj dopiero w sekcji zwłok lekarze dochodzą do wniosku, jaka to była choroba.
Ameba- diagnoza
Jak wygląda diagnoza ameby? Zazwyczaj wykonuje się badania płynu mózgowo- rdzeniowego na obecność ameby. W próbce chorego będą widoczne komórki ameby, a po dodaniu odpowiedniego barwnika będą również widoczne trofozoity (przejście w formę cyst). W celu potwierdzenia diagnozy stosuje się immunofluoroscencję lub metodę PCR (pozwala na wykazanie bezpośredniej o
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!