🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Aneks

Aneks jest słowem, które wiele osób zna w jednym znaczeniu i mówi na przykład o aneksie kuchennym, ale możliwe, że jest ono stosowane błędnie, ponieważ ma ono określone znaczenie i nie dotyczy tylko kuchni. Inne osoby unikają tego wyrazu, ponieważ nie wiedzą, co ono znaczy i nie chcą się pomylić. Jeszcze inni używają go błędnie, ale są osoby, które potrafią wykorzystać je dobrze. Jeżeli jesteście osobami, które nie wiedzą jak to słowo zastosować, ale jest wam to potrzebne lub po prostu się chcecie dowiedzieć, co oznacza, to poniżej znajduje się to wytłumaczone z podziałem na punkty i podpunkty (punkty jest to znak: *, a podpunkty są w formie listy numerowanej, czyli: 1., 2., itd.). W drugim punkcie, zaraz pod znaczeniami tego słowa znajdują się jego wyrazy bliskoznaczne (nazywane inaczej synonimami). Po przeczytaniu wszystkich synonimów dla słowa „aneks” przyjdzie czas na sprawę odmiany przez przypadki, która często sprawia kłopot wielu osobom. Czwartą i ostatnią kwestią zawartą tutaj jest zastosowanie w zdaniach słowa „aneks” w jego różnych znaczeniach. Jeżeli wszystko jest już wiadome, to zapraszam do przeczytania poniższych informacji.
Znaczenie słowa „aneks” warto poznać, ponieważ może się okazać, że używamy tego słowa niepoprawnie. Jeżeli chcemy uniknąć sytuacji, gdy ktoś nas poprawia, ponieważ źle użyliśmy tego pojęcia, to powinniśmy poznać wszystkie znaczenia tego słowa. Wszystkie wyjaśnienia znajdują się poniżej (informacje dotyczące dokładnych znaczeń są zaczerpnięte ze słownika PWN, ale nieprzepisane, tylko potrzebna mi była pomoc w określeniu znaczeń w sposób zrozumiały dla wszystkich).

Znaczenia pojęcia aneks:
Po pierwsze aneksem możemy nazwać wnękę lub wydzieloną część pomieszczenia, która ma inne zastosowanie niż reszta pokoju (na przykład aneks kuchenny, czyli najczęściej część salonu przeznaczona na kuchnię). Możemy też w ten sposób nazwać przylegające do większego, mniejsze pomieszczenie (na przykład garderobę przylegającą do sypialni).
Aneks może oznaczać także pomieszczenie, które przylega do innego, na przykład zostało później dobudowane.

Słowo „aneks” jest używane, kiedy ktoś chce powiedzieć o dodatku, który ilustruje albo uzupełnia ogólny tekst publikacji, na przykład może to być płyta z jakimś materiałem lub jakaś ulotka, książka, materiał filmowy możliwy do obejrzenia lub wysłuchania w Internecie.

Aneksem nazywamy także jakieś dodane do najważniejszego pisma, dokumentu mniejsze pisemko.

Kiedy się zapoznamy ze znaczeniami pojęcia „aneks”, to warto poznać jego synonimy. Wyrazów bliskoznacznych dla tego słowa jest wiele, ale ja wykorzystałam tutaj tylko te, które powinny być zrozumiałe dla wszystkich i które są mi znane bez konieczności spisywania ich z Internetu.

Synonimy dla słowa aneks:
przybudówka, dobudówka, nadbudówka, uzupełnienie, pisemko, dopisek, wstawka, esej, artykulik, załącznik, analiza, przypis, wkładka, wstępniak, dodatek, materiał dodatkowy, materiał uzupełniający,
W momencie, gdy zapoznamy się z synonimami dla słowa „aneks”, przydałoby się poznać jego odmianę przez przypadki. Aneks jest rzeczownikiem, którego dotyczy odmiana przez przypadki. Odmiana przez przypadki odbywa się w liczbie pojedynczej i liczbie mnogiej, ale występują wyjątki takie jak dla wyrazów „drzwi” i „spodnie”, które nie występują w liczbie pojedynczej. Słowo „aneks” jest jednak odmieniane przez obydwie liczby i jest to zrobione poniżej.

Odmiana przez przypadki słowa aneks w liczbie pojedynczej i mnogiej:
liczba pojedyncza
Mianownik (M.) – kto? co? (jest) – aneks
Dopełniacz (D.) – kogo? czego? (nie ma) – aneksu
Celownik (C.) – komu? czemu? (się przyglądam) – aneksowi
Biernik (B.) – kogo? co? (widzę) – aneks
Narzędnik (N.) – z kim? z czym? (idę) – z aneksem
Miejscownik (Ms.) – o kim? o czym? (mówię) – o aneksie
Wołacz (W.) – o! (witaj/ witajcie, jest to zwrot do kogoś lub czegoś) – aneksie
liczba mnoga
Mianownik (M.) – kto? co? (są) – aneksy
Dopełniacz (D.) – kogo? czego? (nie ma) – aneksów
Celownik (C.) – komu? czemu? (się przyglądam) – aneksom
Biernik (B.) – kogo? co? (widzę) – aneksy
Narzędnik (N.) – z kim? z czym? (idę) – z aneksami
Miejscownik (Ms.) – o kim? o czym? (mówię) – o aneksach
Wołacz (W.) – o! (witaj/ witajcie, jest to zwrot do kogoś lub czegoś) – aneksy
(w Narzędniku zawarłam przyimek „z”, który jest nie zawsze stosowany, ale ja go używam, ponieważ jest według mnie tak łatwiej, ale w zdaniu słowo może wystąpić bez przyimka „z”; sprawa ma się podobnie z Miejscownikiem)
Ostatnią kwestią przedstawiona przeze mnie jest zastosowanie w zdaniach różnych znaczeń słowa aneks. Napisałam tutaj po jednym zdaniu do każdego znaczenia tego słowa.

Moja koleżanka ma bardzo mały aneks kuchenny, w którym nawet dwie osoby się nie zmieszczą, ponieważ za dużo mebli jest tam wstawionych.

U mojej koleżanki jest przy domu aneks, w którym mieści się jej pokój i łazienka.

Kupiłam pismo rysownicze, do którego jako aneks dołączone były dwie bardzo dobre kredki.

Przy dokumentach w biurze często można znaleźć jakieś dopiski.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!