Antysemityzm
Antysemityzm można określić jako negatywny stosunek do Żydów. Niechętna postawa do narodu żydowskiego ma długą historię. Trudno wskazać przyczyny takiego stanu. Żydzi stanowią naród wykształcony, utalentowany, zaradny, posiadający zdolności adaptacyjne, a jednocześnie wyjątkowo często narażony na prześladowania czy eksterminację. Termin antysemityzm pojawił się po raz pierwszy w XIX wieku. Jego twórca W. Marr określił nim uprzedzenie, nienawiść, postawę wrogości w stosunku do osób pochodzenia żydowskiego. Antysemityzm wiąże się z powstawaniem koncepcji nacjonalizmu i totalitaryzmu. Opiera się na ksenofobii i etnocentryzmie; odwołuje do rasizmu. Antysemityzm przejawiał się w państwach, w których funkcjonowały znaczne skupiska żydowskie. Wiąże się ze strukturą tożsamości narodowej, w której przedstawiciele innego narodu postrzegają się opozycje w stosunku do wizerunku Żydów. Współczesny antysemityzm rozwijał się razem z syjonizmem. Specjaliści wskazują kilka kierunków zwalczania rasy żydowskiej. Jednym z nich jest kierunek etyczny, który wynika z tego, że zakładano, że zainteresowania Żydów skupiają się przede wszystkim na zdobywaniu majątku. Twierdzono także, że Żydzi reprezentują kapitalizm, są zwolennikami komunizmu i dążą do obalenia kapitalistycznego systemu. Przeciwnicy Żydów uważają również, że są oni zdolni zniszczyć każde państwo. Negatywny stosunek do Żydów utrwalony w kulturze europejskiej wynika ze spuścizny konfliktu, który miał miejsce pomiędzy chrześcijaństwem a judaizmem. W naukach Kościoła pojawiał się wizerunek Żydów jako tych, którzy są wykleci, nieczyści. Postrzegano ich jako tych, którzy zamordowali Jezusa Chrystusa. Pojawiały się także głosy, że Żydzi dokonywali mordów na tle religijnym, profanowali hostię. Wyrazem prześladowań Żydów było kierowanie ich do oddzielonych dzielnic w miastach, nakaz płacenia wyższych podatków, noszenie specjalnych znaków na ubraniach, czy też zakaz kupowania ziemi i osiedlania się na stałe. Powodowało to, iż Żydzi mogli się zajmować wyłącznie lichwą i handlem, co także nie przysparzało im popularności, ponieważ czynności te były postrzegane jako hańbiące i niegodne. W dawnych czasach wyrazem antysemityzmu była literatura antyżydowska. Przejawy negatywnego stosunku do Żydów można znaleźć w twórczości Galla Anonima i Wincentego Kadłubka. Także twórcy piszący w XV i XVI wieku krytykowali przywileje Żydów.
Synonimy: antyjudaizm,
Antonimy: tolerancja, akceptacja
Odmiana przez przypadki:
M. antysemityzm
D. antysemityzmu
C. antysemityzmowi
B. antysemityzm
N. antysemityzmem
Msc. antysemityzmie
W. antysemityzm
Opinie na temat Żydów, ich teraźniejszości i przeszłości, pojawiają się często w wypowiedziach polskich polityków, którzy w różny sposób odnoszą się do wspólnego egzystowania narodu polskiego i żydowskiego. W ostatnich latach stosunek ten jest na ogół pozytywny, jednak nie wszyscy są gotowi przyznać się do win, nie wszyscy tolerują Żydów.
Przykładem może być Liga Polskich Rodzin. Jest to partia o charakterze narodowym i katolickim, która w swoich poglądach opowiada się zdecydowanie przeciwko Żydom. Neoendecy podważają rozmiary zagłady Żydów. Najtragiczniejszym okresem w historii wzajemnych stosunków były lata wojny i okupacji. Wkroczenie Niemców na ziemie polskie i politykę antyżydowską polscy antysemici potraktowali jako możliwość pozbycia się Żydów z Polski. Dlatego też wielu z nich pomagało hitlerowcom denuncjując Żydów, wskazując ich miejsce pracy i domy. Pojawiły się głosy, że Niemcy są sprzymierzeńcami Polaków w likwidacji kwestii żydowskiej. Ci, którzy nie włączyli się czynnie w działania przeciwko Żydom nie podjęli też żadnych działań w ich obronie. Dopiero utworzenie getta wpłynęło w pewnym stopniu na zmianę postaw, choć w dużej mierze było to związane z możliwością robienia interesów z zamkniętymi w getcie Żydami. Część naszych rodaków podjęła jednak próby pomocy i ułatwiała Żydom wyjście z getta, pomagała w ukrywaniu się. Z drugiej jednak strony literatura polska pełna jest przykładów wskazujących na obojętność Polaków, którzy bawili się między innymi w wesołym miasteczku przylegającym do murów getta.
Również po zakończeniu wojny Żydzi doświadczyli wiele zła ze strony Polaków. Byli oskarżani o to, że współpracują z komunistami w celu ubezwłasnowolnienia państwa polskiego, zarzucano im, że obejmują najważniejsze stanowiska w Polsce. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych nastąpiła nieznaczna poprawa wzajemnych stosunków.
Przykłady użycia:
Marek jest antysemitą.
Antysemityzm doprowadził do tragedii wielu Żydów.
W Warszawie odbył się kongres poświęcony antysemityzmowi.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!