Apostazja
Apostazja oznacza:
1. porzucenie jakiejś wiary.
2. formalne wystąpienie z kościoła.
3. porzucenie swoich przekonań (w rozumieniu potocznym).
Apostazja pochodzi od greckiego słowa, oznaczającego „odstępstwo”, „odstąpienie”, „oddalenie”. Początkowo termin ten oznaczał jedynie porzucenie religii chrześcijańskiej, później jednak jego znaczenie rozszerzyło się i jest także stosowane w przypadku innych wyznań.
Obecnie najczęściej wyrazu „apostazja” używa się, aby określić odejście z od wiary i świadome, dobrowolne wyrzeczenie się kontaktu z Kościołem. Apostazji dokonuje się, by formalnie wystąpić z Kościoła, w Polsce jest to najczęściej Kościół Katolicki. W tym przypadku odnotowuje się apostazję w księgach parafialnych, jednak sam apostata po załatwieniu wszelkich formalności nadal pozostaje członkiem kościoła, ponieważ decydujący o tym (według doktryny katolickiej) chrzest nie może zostać usunięty.
Od 2016 roku procedura apostazji w Polsce została zmieniona, w założeniu miała stać się łatwiejsza. Aktualnie należy dostarczyć proboszczowi miejsca zamieszkania własnoręczne oświadczenie i dołączyć do niego akt chrztu. Wcześniej należało dodatkowo jeszcze stawić się u proboszcza oraz mieć dwóch świadków. Apostata musi mieć ukończone 18 lat, choć w innych krajach dopuszcza się możliwość apostazji od wieku lat 14.
Po dokonaniu apostazji zrywa się łączność jednostki z Kościołem, w związku z czym idą za tym pewne konsekwencje. Apostata nie może liczyć na kościelne godności, otrzymywania sakramentów, a w krajach, w których nakłada się na organizacje religijne podatki, przestaje on być obarczany takim podatkiem.
Odmiana przez przypadki słowa „apostazja”:
Liczba pojedyncza:
Mianownik (kto? co?) – apostazja
Dopełniacz (kogo? czego?) – apostazji
Celownik (komu? czemu?) – apostazji
Biernik (kogo? co?) – apostazję
Narzędnik (z kim? z czym?) – apostazją
Miejscownik (o kim? o czym?) – apostazji
Wołacz (o!) – apostazjo!
Liczba mnoga:
Mianownik (kto? co?) – apostazje
Dopełniacz (kogo? czego?) – apostazji
Celownik (komu? czemu?) – apostazjom
Biernik (kogo? co?) – apostazje
Narzędnik (z kim? z czym?) – apostazjami
Miejscownik (o kim? o czym?) – apostazjach
Wołacz (o!) – apostazje!
Przykładowe zdania z zastosowaniem wyrazu „apostazja”:
Apostazja w ostatnich miesiącach stała się hasłem bardzo często wyszukiwanym w internetowych wyszukiwarkach, ponieważ ludzie zastanawiają się, co dokładnie trzeba zrobić, by jej dokonać.
Historia mojej apostazji zapoczątkowała długą dyskusję wśród moich znajomych – niektórzy zastanawiali się, czy nie powinni obrać takiej samej drogi co ja, skoro i tak już od lat nie uczestniczą w nabożeństwach i nie są związani ze wspólnotą kościelną.
Choć apostazja zazwyczaj odbywa się bez większych trudności, czasami księża specjalnie powodują problemy, a osoba, która chce odejść z kościoła, jest zmuszona wezwać funkcjonariuszy policji.
W ostatnich latach w Polsce znacznie zwiększyła się liczba dokonywanych apostazji, na co wskazują zgromadzone i zanalizowane dane, przedstawione na poniższym wykresie.
Powstała specjalna strona internetowa, na której można dowiedzieć się, jak krok po kroku dokonać apostazji.
Uważam, że o apostazji należy mówić głośno, ale należy także podkreślać, że każda osoba powinna zastanowić się, czy jest pewna, że chce podjąć taką decyzję i nie będzie jej później żałować.
Mój sąsiad uważa, że każdy, kto myśli o apostazji, postradał rozum – nawet nie chce mi się z nim kłócić na ten temat, po prostu mamy zupełnie inne poglądy w tej sprawie.
Konsekwencjami apostazji w judaizmie, podobnie jak w chrześcijaństwie, są: odmowa pogrzebu na żydowskim cmentarzu oraz brak możliwości uczestniczenia w kulcie religijnym.
Każdy powinien sam decydować o tym, jakiego jest wyznania, obywatele posiadają także prawo do zmiany wyznawanych przez siebie poglądów religijnych – prawo do apostazji jest spisane i nie podlega żadnym dyskusjom.
Wśród Świadków Jehowy mówienie o dokonanych przez innych apostazjach nie jest mile widziane, osoby, które odeszły, traktowane są tak samo jak te, które zostały wykluczone ze zboru.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!