🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Artretyzm

Artretyzm
Czym tak właściwie jest artretyzm?
Artretyzm jest znany pod kilkoma nazwami, ale głównie pod dwiema głównymi: artretyzm oraz dna moczanowa. Choroba w swoim przebiegu może dawać różne objawy, jednakże najczęściej charakteryzuje się nieodwracalnymi ostrymi zapaleniami stawów. Do objawów które mogą wskazywać na artretyzm zalicza się między innymi: tkliwość, obrzęk obejmujący określony staw, a także pojawienie się zaczerwienienia. Zazwyczaj objawy chorobowe pojawiają się w nocy, gdyż wtedy ciepłota ciała jest obniżona. Mimo że choroba dotyczy ogólnie stawów to najczęściej osoba chora na artretyzm odczuwa go w stawie śródstopno – paliczkowym (u podstawy dużego palca), ponieważ ten staw odczuwa około połowa osób chorych na artretyzm. W innych przypadkach choroba dotyka także innych stawów takich jak: staw kolanowy, staw skokowy, a także stawy palców oraz nadgarstka, lecz dzieje się to o wiele rzadziej. Podczas tej choroby objawy po wystąpieniu utrzymują się zazwyczaj od dwóch do czterech dni. Najsilniejszy ból odczuwany jest po przebudzeniu ze snu, następnie po tak zwanym „rozchodzeniu” słabnie, lecz nadal jest nieprzyjemny oraz przeszkadzający w niektórych czynnościach. Przyczynami artretyzmu może być między innymi dieta, zmniejszone wydalanie z organizmu moczanu, a także niemożliwe do zniwelowania predyspozycje genetyczne, te czynniki najczęściej powodują zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi co jest bezpośrednią przyczyną artretyzmu. Aby ostatecznie móc zdiagnozować dnę moczanową, należy stwierdzić obecność w mazi stawowej obecność tak zwanych kryształków moczanu jednosodowego bądź stwierdzić obecność guzków dnawych. Leczenie artretyzmu na początku opiera się na złagodzeniu objawów. Stosowanie odpowiednich leków, które obniża w surowicy poziom kwasu moczowego także jest jedną z opcji leczenia. Do złagodzenia bólu można stosować lód. Polega to na przykładaniu lodu znajdującego się na przykład w woreczkach. Czynność tą powinno się wykonywać kilka razy dziennie, po około 20 – 30 minut. Kiedy wystąpi atak dny moczowej, który pozostanie nieleczony ustępuje średnio w przeciągu od pięciu do siedmiu dni, natomiast w większości przypadków najczęściej następny atak występuje w ciągu roku od pierwszego ataku. Gdy artretyzm nie jest leczony może doprowadzić do przewlekłej dny. Przewlekła dna powoduje między innymi stopniowe uszkodzenie stawów, a także ich deformację.

ODMIANA PRZEZ PRZYPADKI SŁOWA „ARTRETYZM”:
Wyraz artretyzm jest rzeczownikiem. Rzeczownik jest częścią mowy, która odmienia się przez liczby (liczba pojedyncza i liczba mnoga) oraz przypadki (mianownik, dopełniacz, celownik, biernik, narzędnik, miejscownik, wołacz).
Liczba pojedyncza
Mianownik (M.) – kto? co? (jest) – artretyzm
Dopełniacz (D.) – kogo? czego? (nie ma) – artretyzmu
Celownik (C.) – komu? czemu? (się przyglądam) – artretyzmowi
Biernik (B.) – kogo? co? (widzę) – artretyzm
Narzędnik (N.) – z kim? z czym? (idę) – (z) artretyzmem
Miejscownik (Ms.) – o kim? o czym? (mówię) – (o) artretyzmie
Wołacz (W.) – o! – artretyzmie

Liczba mnoga
Mianownik (M.) – kto? co? (jest) – artretyzmy
Dopełniacz (D.) – kogo? czego? (nie ma) – artretyzmów
Celownik (C.) – komu? czemu? (się przyglądam) – artretyzmom
Biernik (B.) – kogo? co? (widzę) – artretyzmy
Narzędnik (N.) – z kim? z czym? (idę) – artretyzmami
Miejscownik (Ms.) – o kim? o czym? (mówię) – artretyzmach
Wołacz (W.) – o! – artretyzmy

SYNONIMY SŁOWA „ARTRETYZM”:
1. Dna moczanowa
2. Skaza moczanowa
3. Podagra
4. Chiragra

PRZYKŁADOWE ZDANIA Z SYNONIMAMI SŁOWA „ARTRETYZM”:
1. Do powszechnie występujących chorób reumatologicznych możemy zaliczyć chorobę dna moczanowego.
2. Dzięki lekcji biologii dowiedzieliśmy się, że skaza moczanowa statystycznie występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet, przez działanie ochronne estrogenu występującego w organizmie kobiety.
3. Patrząc przez pryzmat umiejscowienia artretyzmu, podagra to artretyzm, który dotyczy stawu palucha.
4. Chiragra to nazwa, która dotyczy umiejscowienia w stawie kciuka.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!