🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Audyt

Audyt rozumie się jako niezależne badanie, dzięki któremu można stwierdzić, czy działania podejmowane przez firmę w zakresie jakości oraz uzyskane wyniki odpowiadają planowanym ustaleniom, a także, czy owe ustalenie umożliwiają osiągnięcie celów.
Historia audytu jest długa. Już w starożytnym Rzymie podejmowano działania mające na celu sprawdzanie prawidłowości zapisów księgowych i rachunkowych. Miało to pomóc w zarządzaniu i zwiększyć kontrolę w jednostkach gospodarczych. Dzisiaj audyt uważa się za warunek konieczny do tego, by firma działała bez przeszkód.

Odmiana przez przypadki
M. audyt/audyty
D. audytu/audytów
C. audytowi/audytom
B. audyt/audyty
N. audytem/audytami
Msc. audycie/audytach
W. audycie/audyty

Synonimy: kontrola, badanie, inspekcja, przegląd, lustracja, monitoring

Audyt prowadzi się w celu poszukiwania zgodności i jej potwierdzenia. Audyt jest prowadzony przez wewnętrznego lub zewnętrznego audytora, który bada, w jaki sposób funkcjonuje przedsiębiorstwo i czy jest ono zgodne z założeniami. Celem audytu jest doskonalenie oraz usprawnienie działalności. W trakcie kontroli możliwe jest wskazanie nieprawidłowości i podjęcie działań, dzięki którym zostaną one usunięte.
Podstawą pracy audytora jest wykonywanie zadań, które przyczynia się do dokonania obiektywnej oceny. Główne zadanie audytu ma na celu potwierdzenie, że rozwiązania wiążące się z ryzykiem, zarządzaniem i kontrolą funkcjonują bez zastrzeżeń. Należy jednak mieć na uwadze, że działania audytora nie zagwarantują, że system działa bez zarzutu.

Audytując procesy sprawdza się zgodność ich przebiegu z wymaganiami zawartymi w odpowiednich dokumentach oraz skuteczność procesów w realizacji przyjętych celów. Dla wszystkich procesów należy się spodziewa pytań dotyczących:
• roli, jaka audytowany odgrywa w danym procesie, jakie są jego kwalifikacje, doświadczenia,
• znajomości wejść do procesu,
• zasobów, które wpływają na spełnienie wymagań,
• sposobu oceny prawidłowości przebiegu procesu i jego wyników przez wykonawców i kierownictwo,
• prowadzonych w związku z realizacją procesu zapisów,
• przestrzegania wymagań o znaczeniu globalnym, systemowym, dotyczącym wszystkich procesów i zapisów w procesie, sposobów postępowania z niezgodnościami, działań korygujących itp.,
• wymagań powiązanych z poszczególnymi etapami realizacji wyrobu/usługi.
Audytując dany proces sprawdza się zgodność i skuteczność stosowanych metod nadzoru w odniesieniu do wielu wymagań normy jednocześnie.
Kierownictwo firmy odpowiada za opracowanie tej procedury jako procesu audytu w takiej formie, aby była możliwa do akceptacji i zatwierdzenia przez kierownictwo.
Wdrożenie audytu obejmuje kilka etapów. Jednym z najważniejszych jest przedstawienie celów i zakresu audytu z kierownictwem formy. Istotne działania wiążą się z określeniem, zrozumieniem i udokumentowaniem systemu. Uwzględniają one analizę dokumentacji, wywiady z pracownikami, obserwację środowiska, w którym prowadzony jest audyt.
Podczas prowadzenia audytu należy zwrócić uwagę na to, by w miarę systematycznie spotykać się z zarządem firmy i na bieżąco informować o wynikach prowadzonych działań. Dyrekcja powinna być również zapoznana z harmonogramem planowanych działań. Po stronie dyrekcji leży zagwarantowanie audytorom odpowiednich warunków do tego, by prace przebiegały bez zakłóceń. Pracownicy muszą mieć świadomość, że audytor jest uprawniony do szeregu działań, które muszą zostać zaakceptowane zarówno przez kierownictwo, jak i personel.
Zarówno kierownictwo, jak i personel powinni udzielić audytorom niezbędnych wyjaśnień w sprawach, których dotyczy kontrola. W przypadku braku udzielenia takich informacji niezbędna jest notatka na piśmie. Ostatni etap to przedstawienie raportu, w którym powinny się znaleźć informacje na temat słabości systemy oraz wiążącym się z tym ryzykiem.

Przykłady użycia:
Audyt zakończył się sukcesem.
Audyt zostanie przeprowadzony przez zewnętrznego audytora.
Przeprowadzony audyt ujawnił braki w zakresie bezpieczeństwa.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!