Autorytet

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Autorytet, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Słowo „autorytet” pochodzi z łacińskiego auctoritas i oznacz powagę moralną, znaczenie, przywództwo, odpowiedzialność. W życiu społecznym oznacza poważanie oraz wpływ danej osoby lub organizacji na innych. Cechą konstruktywną autorytetu jest uznanie pewnej wartości przynależnej danej osobie, lub instytucji, przy czym należy jednocześnie założyć świadome i dobrowolne podporządkowanie się jemu. Autorytet jest następstwem racjonalnego ujmowania wartości, które wiążą się w określoną przewagę jakościową w posiadanej wiedzy, w osiągniętych umiejętnościach itp. Ginie wtedy, gdy danej przewagi zabraknie. Wyróżnia się autorytet osobisty, który wynika z zespołu podmiotowych właściwości danego człowieka, autorytet urzędowy – pochodny lub zewnętrzny oraz charyzmatyczny, którym może być na przykład przywódca religijny, polityk. W literaturze „autorytet” występuje w trzech znaczeniach:
1. Autorytet jest równoznaczny z zasadą wszelkiej organizacji i instytucji, w tym również władzy jako instytucji. Funkcjonowanie organizacji wymaga podporządkowania autonomicznej woli jednostki instytucji, zbiorowemu i zorganizowanemu działaniu. Rozumienie autorytetu w tym znaczeniu jest bliskie ujęcie F. Engelsa. Zasada autorytetu ulega rozszerzeniu w miarę postępującej instytucjonalizacji i organizacji zbiorowych działań ludzkich. Rozwinęła się ona w pełni w społeczeństwie przemysłowym. jej funkcjonowanie jest niezależne od ustroju społecznego. Instytucja (organizacja) funkcjonuje znacznie sprawniej, jeśli jej założenia i cele są społecznie akceptowane, ale nie jest to warunek konieczny.
2. Autorytet jest jednoznaczny z dysponowaniem atrybutami państwowej władzy politycznej. Jest to zgodne z rozumieniem autorytetu politycznego. Władza może podlegać społecznej akceptacji, ale niejednokrotnie zakres tej akceptacji jest wąski i ogranicza się do mniejszości społeczeństwa (klasy panującej lub jej części). Autorytet ten obumrze wraz z obumieraniem klasowych, tj. politycznych funkcji państwa.
3. Autorytet – to poważanie oparte na przewadze uznawanych wartości, to cecha lub zespól cech, którymi charakteryzuje się określone instytucja, grupa lub jednostka. Dzięki dysponow

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.