Autyzm
Zamień czytanie na oglądanie!
Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe o przyczynach do końca niepoznanych. Autyzm jest chorobą, o której mimo znacznych postępów wiedzy medycznej, nadal nie wiadomo zbyt wiele. Słowo autyzm kojarzy się większości ludzi z jakąś straszną chorobą, której nie da się wyleczyć, i która traktowana jest jak wyrok. Postawiona przez lekarzy diagnoza budzi strach. Rodzice nie zawsze chcą się z nią pogodzić, zwłaszcza że dziecko fizycznie nie różni się od swoich rówieśników.
Trudno mówić o jednoznacznych, charakterystycznych objawach, ponieważ każda osoba z autyzmem zachowuje w nieco inny sposób. dzieci autystyczne postrzegane są jako trudne, ponieważ reagują w odmienny sposób niż dzieci zdrowe. Nie bawią się z rówieśnikami, pozostają we własnym świecie. Są obierane jako dziwne, ponieważ reagują odmiennie niż większość społeczeństwa. Przejawiają zachowania powtarzalne, nie tolerują niektórych potraw czy ubrań. Mają problemy komunikacyjne, bywają agresywne i nieprzewidywalne. Trudno im się dostosować do obowiązujących zasad, co sprawia, że rówieśnicy ich unikają. Mają swoje specyficzne przyzwyczajenia.
Wiele dzieci autystycznych nie nabywa umiejętności mowy. Te z nich, które nauczą się formułować wyrażenia i zdania, mają bardzo ograniczone słownictwo i brakuje im zróżnicowania form syntaktycznych. Typowe dla ich rozwoju jest występowanie bełkotania i mowy echolalicznej w bardzo długim okresie po przekroczeniu wieku rozwojowego, typowego dla występowania tego rodzaju zachowań. Dzieci autystyczne odbiegają zachowaniem od swoich rówieśników już w najwcześniejszym dzieciństwie. Nie chcąc, by rodzice ich dotykali „wiotczeją”, bywają pasywne lub przeciwnie są marudne i płaczą nawet podczas spacerów. Sporo dzieci autystycznych nabywa umiejętności rozwojowe wcześniej niż ich rówieśnicy. Dużo większa grupa jest jednak poważnie opóźniona w rozwoju. Typowe dla dzieci autystycznych jest to, iż nie potrafią grać w różnego rodzaju gry i udawać. Nie interesuje ich wspólna zabawa i nie próbują przyłączyć się
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!