🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Autyzm

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe o przyczynach do końca niepoznanych. Autyzm jest chorobą, o której mimo znacznych postępów wiedzy medycznej, nadal nie wiadomo zbyt wiele. Słowo autyzm kojarzy się większości ludzi z jakąś straszną chorobą, której nie da się wyleczyć, i która traktowana jest jak wyrok. Postawiona przez lekarzy diagnoza budzi strach. Rodzice nie zawsze chcą się z nią pogodzić, zwłaszcza że dziecko fizycznie nie różni się od swoich rówieśników.
Trudno mówić o jednoznacznych, charakterystycznych objawach, ponieważ każda osoba z autyzmem zachowuje w nieco inny sposób. dzieci autystyczne postrzegane są jako trudne, ponieważ reagują w odmienny sposób niż dzieci zdrowe. Nie bawią się z rówieśnikami, pozostają we własnym świecie. Są obierane jako dziwne, ponieważ reagują odmiennie niż większość społeczeństwa. Przejawiają zachowania powtarzalne, nie tolerują niektórych potraw czy ubrań. Mają problemy komunikacyjne, bywają agresywne i nieprzewidywalne. Trudno im się dostosować do obowiązujących zasad, co sprawia, że rówieśnicy ich unikają. Mają swoje specyficzne przyzwyczajenia.
Wiele dzieci autystycznych nie nabywa umiejętności mowy. Te z nich, które nauczą się formułować wyrażenia i zdania, mają bardzo ograniczone słownictwo i brakuje im zróżnicowania form syntaktycznych. Typowe dla ich rozwoju jest występowanie bełkotania i mowy echolalicznej w bardzo długim okresie po przekroczeniu wieku rozwojowego, typowego dla występowania tego rodzaju zachowań. Dzieci autystyczne odbiegają zachowaniem od swoich rówieśników już w najwcześniejszym dzieciństwie. Nie chcąc, by rodzice ich dotykali „wiotczeją”, bywają pasywne lub przeciwnie są marudne i płaczą nawet podczas spacerów. Sporo dzieci autystycznych nabywa umiejętności rozwojowe wcześniej niż ich rówieśnicy. Dużo większa grupa jest jednak poważnie opóźniona w rozwoju. Typowe dla dzieci autystycznych jest to, iż nie potrafią grać w różnego rodzaju gry i udawać. Nie interesuje ich wspólna zabawa i nie próbują przyłączyć się do rówieśników. Ich zabawy różnią się od zabaw zdrowych dzieci. Do symptomów autyzmu zalicza się również nietypowe reakcje na dźwięk, widok, smak dotyk lub zapach. Może występować nadwrażliwość na jeden z tych bodźców lub odwrotnie – niewrażliwość. Typowe dla autystyków jest przywiązanie do rutyny. Niektórzy z nich bardzo źle reagują na jakiekolwiek zmiany w codziennym planie zajęć. Upierają się przy wykonywaniu tych samych czynności w tym samym porządku. Odkładają każdy przedmiot dokładnie na to samo miejsce, chcą ubierać się każdego dnia w te same ubrania. Autyzm budził zainteresowanie od najdawniejszych czasów. Dzieci chorujące na autyzm uważano za opętane, przemienione. Dotyczyło to w głównej mierze chłopców, którzy nie reagowali na innych, nie odzywali się, skupiali na własnym życiu wewnętrznym. Starożytni twierdzili, że dzieci te są bliskie bogom. W okresie chrześcijaństwa twierdzono, że są to dzieci błogosławione, a ich zachowaniom nadawano znaczenie symboliczne.Termin autyzm został wprowadzony przez Eugeniusza Bleuera na określenie jednego z osiowych objawów schizofrenii. W ciągu ostatnich lat pojawiało się wiele teorii odnoszących się do etiologii omawianego zaburzenia. Przyczyn powstawania autyzmu upatruje się w życiu płodowym i pierwszym okresie życia. Za przyczyny jego powstawania uważa się różyczkę wrodzoną, niedotlenienie krwi oraz przebyte we wczesnym dzieciństwie zapalenie mózgu czy zapalenie opon mózgowych. „Winą” za powstawanie autyzmu obarcza się również wady genetyczne.

Odmiana przez przypadki:
M. autyzm
D. autyzmu
C. autyzmowi
B. autyzm
N. autyzmem
Msc. autyzmie
W. autyzmie

Synonimy: zamknięty w sobie, nieprzystępny, introwertyk

Przykłady użycia:
Dzieci autystyczne mogą uczyć się w ogólnodostępnych szkolnych.
Autyzm stanowi poważne zaburzenie.
Autyzmu nie da się wyleczyć.
Wczoraj w telewizji wypowiadali się na temat autyzmu.
Ciekawy artykuł na temat autyzmu opublikowano w lokalnych mediach.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!