🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Bank

Słowo bank posiada różne wyrazy bliskoznaczne.
Pierwszym przykładem udowadniającym jak wiele synonimów tego słowa istnieje, jest bank pod postacią budynku, instytucji, w którym przechowujemy oszczędności, bierzemy kredyty, możemy wypłacić bądź wpłacić na konto gotówkę, założyć konto i tym podobne.
Budynek banku znajduje się praktycznie w każdym mieście. Czasami zdarza się, iż występuje on pod różnymi nazwami. W Polsce najpopularniejszymi bankami są: Bank PKO, Santander Bank Polska, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millenium, Alior Bank i wiele innych.
Słowo bank nie musi być natomiast kojarzone tylko z miejscem, w którym załatwiamy sprawy związane z finansami. W świecie gier bardzo popularnym sformułowaniem jest „rozbić bank”. Oznacza to tak zwaną pulę nagród, którą wygrywający uczestnik zgarnia.
Jednak nie tylko powiedzenie to związane jest z grami. Można zastosować je praktycznie do każdej dyscypliny, jeżeli chcemy powiedzieć, że ktoś zrobił coś najlepiej, wszyscy byli pod wrażeniem czyjegoś czynu, a czasami nawet długiej pracy, która poskutkowała czymś bardzo owocujący.
Trzecim ogólnym pojęciem słowa bank jest po prostu miejsce przechowywania przedmiotów, a nawet myśli. Każdy w swoim domu ma zapewne miejsce, w którym znajdują się najróżniejsze gadżety. Podobnie jest w głowie, można przechowywać w swoim „banku” myśli odkładane na później.
W szpitalu również możemy się spotkać z tym słowem. Bank służy tutaj do przechowywania krwi, organów wewnętrznych. Dzięki niemu wielu ludzi otrzymuje konieczną pomoc.
Kolejnym przykładem jest wyrażenie „na bank”. Stosujemy je wtedy, gdy chcemy wyrazić swoją pewność, przekonanie, wiadomość potwierdzoną na 100%.
Słowo bank odmienione przez przypadki:
Mianownik – liczba pojedyncza: bank, liczba mnoga: banki
Dopełniacz – liczba pojedyncza: banku, liczba mnoga: banków
Celownik – liczba pojedyncza: bankowi, liczba mnoga: bankom
Biernik – liczba pojedyncza: bank, liczba mnoga: banki
Narzędnik – liczba pojedyncza: bankiem, liczba mnoga: bankami
Miejscownik – liczba pojedyncza: banku, liczba mnoga: bankach
Wołacz – liczba pojedyncza: banku, liczba mnoga: banki.
Synonimy, czyli wyrazy bliskoznaczne słowa bank: instytucja, pula wygranych, miejsce przechowywania, przetrzymywania, placówka.
Przykłady użycia w zdaniach:
Pani Grażyna wróciła przedwczoraj do domu trochę później niż zwykle, ponieważ musiała w drodze potwornej z pracy wstąpić jeszcze do banku, aby załatwić kilka spraw.
Na bank zajmiesz pierwsze miejsce w tym konkursie plastycznym. Jestem tego pewna, gdyż twoja praca jest najładniejsza i zrobiła ogromne wrażenie na komisji.
Wujek Horacy idzie dzisiaj wieczorem z kolegami do salonu gier. Być może jednemu z nich idą się rozbić bank i zgarnąć główną nagrodę.
W moim mieście znajdują się aż trzy banki. Każdy z nich ma inną nazwę. Jest PKO Bank Polski, Bank Millenium oraz Alior Bank.
W zeszły poniedziałek mój ulubiony piosenkarz Dawid Kwiatkowski całkowicie rozbił bank. Na jego koncercie tłumy szalały, wszyscy dobrze znali i śpiewali jego nawet najmniej popularne kawałki.
Przy ulicy Sezamkowej robotnicy w czerwonych kaskach budują nowy bank, którego pracownicy z pewnością pomogą zarządzać pieniędzmi mieszkańcom.
Lekarze ze szpitala w Leśnej Górze czasami przyjmują jednego dnia naprawdę dużo pacjentów potrzebujących pilnie pomocy. Na szczęście w placówce znajduje się bank z bardzo potrzebną krwią do przetaczania.
Na bank nie uda mi się znowu zdać prawo jazdy. Gdy tylko siadam za kierownicą, a obok mnie siada instruktor, zaczynam się bardzo stresować i od razu zapominam wszystkich rzeczy, których wcześniej uczyłam się godzinami.
Na rynku znajduje się bank zbudowany z czerwonej cegły położony tuż na piękną, tryskającą fontanną. Z pewnością dodaje on uroku naszemu miastu.
Pani Małgorzata od piętnastu lat pracuje w banku. Praca jednak nie nurtuje jej. Bardzo chętnie udziela klientom czy znajomym porad związanych z finansami.
Można pomyśleć, że w głowie małej Weroniki znajduje się ogromny bank, które mieści wszystkie jej myśli, informacje oraz nowe doznania. Pomimo młodego wieku dziewczynka zna już mnóstwo pojęć i cały czas zadane mnóstwo pytań.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!