Bank

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bank, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Słowo bank posiada różne wyrazy bliskoznaczne.
Pierwszym przykładem udowadniającym jak wiele synonimów tego słowa istnieje, jest bank pod postacią budynku, instytucji, w którym przechowujemy oszczędności, bierzemy kredyty, możemy wypłacić bądź wpłacić na konto gotówkę, założyć konto i tym podobne.
Budynek banku znajduje się praktycznie w każdym mieście. Czasami zdarza się, iż występuje on pod różnymi nazwami. W Polsce najpopularniejszymi bankami są: Bank PKO, Santander Bank Polska, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millenium, Alior Bank i wiele innych.
Słowo bank nie musi być natomiast kojarzone tylko z miejscem, w którym załatwiamy sprawy związane z finansami. W świecie gier bardzo popularnym sformułowaniem jest „rozbić bank”. Oznacza to tak zwaną pulę nagród, którą wygrywający uczestnik zgarnia.
Jednak nie tylko powiedzenie to związane jest z grami. Można zastosować je praktycznie do każdej dyscypliny, jeżeli chcemy powiedzieć, że ktoś zrobił coś najlepiej, wszyscy byli pod wrażeniem czyjegoś czynu, a czasami nawet długiej pracy, która poskutkowała czymś bardzo owocujący.
Trzecim ogólnym pojęciem słowa bank jest po prostu miejsce przechowywania przedmiotów, a nawet myśli. Każdy w swoim domu ma zapewne miejsce, w którym znajdują się najróżniejsze gadżety. Podobnie jest w głowie, można przechowywać w swoim „banku” myśli odkładane na później.
W szpitalu również możemy się spotkać z tym słowem. Bank służy tutaj do przechowywania krwi, organów wewnętrznych. Dzięki niemu wielu ludzi otrzymuje konieczną pomoc.
Kolejnym przykładem jest wyrażenie „na bank”. Stosujemy je wtedy, gdy chcemy wyrazić swoją pewność, przekonanie, wiadomość potwierdzoną na 100%.
Słowo bank odmienione przez przypadki:
Mianownik – liczba pojedyncza: bank, liczba mnoga: banki
Dopełniacz – liczba pojedyncza: banku, liczba mnoga: banków
Celownik – liczba pojedyncza: bankowi, liczba mnoga: bankom
Biernik – liczba pojedyncza: bank, liczba mnoga: banki
Narzędnik – liczba pojedyncza: bankiem, liczba mnoga: bankami
Miejscownik – liczba pojedyncza: banku, liczba m

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.