Bezpieczeństwo
Zamień czytanie na oglądanie!
Bezpieczeństwo jest niezwykle ważne w życiu całych narodów, jak i jednostek. Bezpieczeństwo wpływa na codzienną egzystencję, stosunki wewnętrzne w państwie oraz relacje międzynarodowe.
Bezpieczeństwo to także okres, w którym nie ma żadnych zmartwień, niepewności, niepokoju. Bezpieczeństwo to pewność przetrwania, posiadania swobód rozwojowych.
R. Białoskórski wskazuje dzieli bezpieczeństwo na poszczególne rodzaje: bezpieczeństwo podmiotowe, przedmiotowe, przestrzenne, czasowe.
S. Koziej wskazuje z kolei następującą typologię bezpieczeństwa:
1. według koncepcji: zapobiegania i reagowania,
2. według roli: deklaratywną, rzeczywista i idealna,
3. według procedur konfrontacji: działań kolejnych i działań jednoczesnych,
4. według metod prowadzących do zwycięstwa: pokonania, wyczerpania, zniszczenia,
5. według sfer aktywności strategicznych: dyplomatyczna, ekonomiczna, informacyjna, militarna,
6. według zasięgu: całościowa i na obszarze konkretnego konfliktu,
7. według treści: operacyjna, percepcyjno – transformacyjna.
Po zakończeniu zimnej wojny i rozpadu funkcjonującego dotychczas świata zaczęły się pojawiać nowe koncepcje bezpieczeństwa. Znaczna część z nich zawierała postulaty, aby skupiać się na zagrożeniach o charakterze pozamilitarnym, które mają charakter transnarodowy. Do koncepcji tego rodzaju można zaliczyć:
1. bezpieczeństwo ekologiczne – zwraca uwagę na zagrożenia środowiskowe, włącznie z problemem dziury ozonowej,
2. bezpieczeństwo społecznościowe – jest to bezpieczeństwo zakorzenienia danej społeczności,
3. bezpieczeństwo jednostki, które określa się także jako bezpieczeństwo człowieka.
Ideę tę promuje przede wszystkim ONZ, która odnosi się całego spektrum zagrożeń dla ludzi wiążących się zarówno z codzienną egzystencją, jak i zagrożeniami społeczno ekonomicznymi, kończąc na łamaniu praw i wolności człowieka.
Szczególną uwagę zwraca się na bezpieczeństwo określane jako bezpieczeństwo społecznościowe, które nie oznacza tego samego, co bezpieczeństwo socjalne. Bezpieczeństwo socjalne rozumie się jako bezpieczeństwo ekonomiczne, natomiast społecznościowe dotyczy jakiejś zbiorowości oraz jej tożsamości. Szerokiego ujmowania bezpieczeństwa społecznego można się doszukiwać w ogólnym nurcie zmian, które zachodziły w podejściu do problematyki bezpieczeństwa po upadku bipolarnego systemu. Istotne znaczenia miał w tej kwestii miał dorobek ONZ, a przede wszystkim koncepcja bezpieczeństwa jednostki lub bezpieczeństwa człowieka lub bezpieczeństwa ludzkiego. Ter
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!