Bezrobocie
Bezrobocie jest pojęciem z zakresu ekonomii. Bezrobocie można opisać jako zjawisko polegające na fakcie, iż pewna część osób będąca w wieku produkcyjnym (to znaczy w wieku 18-60 lub 65 lat- w zależności czy kobiety czy mężczyźni) nie może znaleźć pracy. Jest to zjawisko powszechnie występujące na świecie i ważne w nim jest to, iż nie ma nigdy możliwości, aby było ono zerowe, czy ujemne. Zawsze będzie występować jakaś liczba osób, które będą poszukiwać pracy, ponieważ nie będą mogli jej znaleźć. Bezrobocie występuje ze względu na to, iż jest mniej miejsc pracy, niż osób faktycznie mogących pracować i chcących zostać zatrudnionych. Gdyby bezrobocie było zerowe oznaczałoby to, iż jest równo tyle samo chętnych podjąć pracę co miejsc pracy, natomiast ujemne oznaczałoby, iż jest nadwyżka miejsc pracy nad potencjalnymi pracownikami.
W gospodarce można zaobserwować kilka rodzajów bezrobocia takich jak:
– bezrobocie w zależności od okresu – długookresowe (trwające powyżej jednego roku), krótkookresowe (trwające do trzech miesięcy) i średniookresowe (trwające między trzy miesiące a 1 rok)
– bezrobocie ze względu na jego ukrycie – jawne (czyli osoby zarejestrowane w urzędzie pracy) oraz ukryte (obejmujące osoby niezarejestrowane w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne, obejmuje w swej strukturze również osoby, które nie podejmują pracy ze względów na przykład zdrowotnych (mimo iż mogłyby) oraz kobiety wychowujące swoje dzieci- tzw. wieczne matki)
– bezrobocie frykcyjne – które wynika bezpośrednio z mniejszej liczby miejsc pracy niż potencjalnych pracowników
– bezrobocie strukturalne – wynikające z konkretnymi branżami, które się zmieniają, oraz obszarów geograficznych i ewentualnych zmian miejsca zamieszkania pracowników, a co za tym idzie zmianą przez nich miejsc pracy, które niekiedy ciężko jest znaleźć
– bezrobocie technologiczne- jego występowanie jest związane bezpośrednio z postępem technologicznym i zastępowaniem coraz częściej fizycznego pracownika przez maszyny oraz roboty
– bezrobocie cykliczne – związane z cyklami produkcyjnymi niektórych branż, które działają np. w określonych porach roku, a w kolejnych mają zastoje i nie potrzebują zatrudniać pracowników
– bezrobocie pozorne – obejmuje ono osoby, które są zarejestrowane w urzędach pracy jako osoby bezrobotne, choć w rzeczywistości podjęły zatrudnienie
– bezrobocie całkowite – występujące, gdy osoba bezrobotna nie podejmuje zatrudnienia w ogóle
– bezrobocie częściowe – występuje w przypadku, gdy bezrobotny podjął zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy (część etatu).
Do terminu bezrobocie można wyróżnić różne jego synonimy jakimi są przede wszystkim: brak pracy, brak zatrudnienia, niezatrudnienie, niepełne zatrudnienie.
Słowo bezrobocie można również odmienić przez przypadki w liczbie pojedynczej. Deklinacja tego wyrazu została przedstawiona poniżej.
Liczba pojedyncza: BEZROBOCIE
mianownik (kto? co?) bezrobocie
dopełniacz (kogo? czego?) bezrobocia
celownik (komu? czemu?) bezrobociu
biernik (kogo? co?) bezrobocie
narzędnik ((z) kim? (z) czym?) bezrobociem
miejscownik (o kim? o czym?) bezrobociu
wołacz (o! ) bezrobocie
Co ciekawe nie występuje liczba mnoga oraz deklinacja liczby mnogiej słowa bezrobocia. Dzieje się tak, ponieważ bezrobocie jako takie występuje na danym obszarze jedynie raz oraz można być w danym okresie na jednym bezrobociu, a nie kilku.
Przykład użycia:
1.Ze względu na panującą pandemię, bezrobocie w Polsce i na świecie zdecydowanie wzrosło.
2.Od pół roku Andrzej jest osobą bezrobotną, ale ma nadzieje na znalezienie zatrudnienia w najbliższym czasie.
3.Bezrobocie jest przykrym zjawiskiem, najlepiej jak by w ogóle nie występowało.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!